Mest delt
Nå forsvinner Collett og Vinje
Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud
Oljen driver industrien oppover
Lokker Oslo-familier med gratis enebolig
-
19. september 2006: En fange ved Guantánamo voktes mens han spaserer i et inngjerdet mosjonsområde i høysikkerhetsavdelingen Camp 5.FOTO: AP
Guantánamo: Obamas hodepine
- Ikke så lett. Det sier Det hvite hus, om Obamas planer for å stenge det amerikanske fengselet på Cuba.
AV: anders nordstoga
Publisert:
Oppdatert:
225 mistenkte terrorister sitter fremdeles fengslet i den amerikanske basen i Guantánamo-bukten på Cuba, uten dom eller tiltale.
FOTO: Charles Dharapak
- Vil legge ned kommisjonene
Men anonyme, nære rådgivere av Obama sier denne uken til CNN at den påtroppende presidenten vurderer en løsning hvor fangene deles i tre grupper. De fleste av fangene vil bli stilt for ordinære føderale domstoler, mens en egen «sikkerhetsdomstol» vil bli etablert for sakene som omhandler spesielt hemmelig etterretningsinformasjon. Andre fanger vil bli løslatt. En slik løsning vil innebære å legge ned de såkalte «militærkommisjonene» etablert av president George W. Bush for å straffeforfølge mistenkte ledere i terrornettverket al-Qaida, som Khalid Sheikh Mohammed. Han risikerer dødsstraff for å ha planlagt angrepene 11. september. Rettssakene i militærkommisjonene er blitt forsinket flere år på grunn av juridiske uklarheter. USAs høysterett kjente en tidligere versjon av kommisjonene grunnlovsstridige i 2006. «Det er ikke så lett.» Dana Perino, talskvinne for president Bush, om GuantánamoSpent mellom Bush og Obamas folk
I en helsides annonse i The New York Times mandag, ba organisasjonen the American Civil Liberties Union Obama om å stenge Guantánamo sin første dag i Det hvite hus med «et pennestrøk». Samme dag advarte Det hvite hus Obama om at det ikke kommer til å bli lett å legge ned fengselet. President Bush sa selv allerede i 2006 at han helst ville stenge Guantánamo. - Når du plukker opp folk med terrorbakgrunn fra slagmarken, er det ikke bare å la dem gå. Det er ikke så lett bare å si at du skal stenge Guantánamo, sa Bush talskvinne Dana Perino. Barack Obama har selv uttalt i et intervju med CNN 31. oktober at han vil stenge fengselet «så fort vi kan gjøre det på en klok måte». Under Perinos pressebrief mandag var det spente forholdet mellom Bush og Obamas folk allerede påtakelig. En av lederne i Obamas overgangsteam uttalte i helgen at den neste presidenten fra dag én i Det hvite hus vil begynne å omgjøre en rekke av Bush beslutninger . - Beslutninger foretatt av denne presidenten er nøye gjennomtenkte, alle nødvendig vurderinger er foretatt i disse sakene, sa Perino.
FOTO: Brennan Linsley
Les også
Siste fra seksjon
-
Fant narkotika for 24 milliarder
15 tonn metamfetamin ble fangsten da mexicanske soldater onsdag slo til mot en narkotikafabrikk utenfor landets nest største by, Guadalajara.
09 februar 2012 23:56
Relaterte bilder
En fange holder i gitteret i best sikrede avdelingen av Guantámo-fengselet, Camp 5, 26. juni 2006. FOTO: AP
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Eurozone crisis live: Greek bailout deal reached, but euro finance ministers cautious - as it happened
- Fabio Capello's England resignation fallout – as it happened
- Classic YouTube | The worst free-kicks ever, rallying road rage and a one-handed six
- Fabio Capello resigns as England manager – as it happened | Gregg Roughley
- Fabio Capello leaves England with few regrets on either side
