-
Her brenner oljeriggen Deepwater Horizon. Til tross for katastrofen ønsker mange i Gulfområdet at oljeleting i området skal gjenoptas. FOTO: GERALD HERBERT/AP PHOTOFOTO: Gerald Herbert
Gulfkysten krever at oljeboring gjenopptas
Mange innbyggere og politikere langs kysten av Mexicogulfen krever at borestansen på dypt vann, som president Barack Obama innførte i seks måneder, må oppheves.
De hevder at moratoriet på boring som ble innført etter BP-ulykken, kveler små bedrifter, fører til økt arbeidsløshet og rammer folks levekår.
– Beslutningen om å stanse oljeleting ser ut til å ha vært tatt på grunnlag av dårlig informasjon og på en uforsvarlig måte. Den må omgjøres nå, sa den demokratiske senatoren Mary Landrieu i komiteen for småbedrifter tirsdag.
Kritisk studie
En studie som er utarbeidet av finansprofessor Joseph Mason ved Louisiana State University viser at moratoriet kan koste 8.000 arbeidsplasser i Florida, Alabama, Mississippi, Louisiana og Texas.
I tillegg vil lønnstakere gå glipp av 500 milliarder dollar i lønn, 2,1 milliarder dollar i økonomisk virksomhet vil gå tapt, og myndighetene vil miste 100 milliarder i skatteinntekter.
FOTO: KAREN BLEIER
Videre vil minst 12.000 jobber gå tapt over hele USA, og med dem 200 millioner dollar i skatteinntekter for føderale myndigheter, alt ifølge Masons studie.
Obama innførte det seks måneder lange moratoriet for å gi etterforskerne tid til å finne årsaken til ulykken med Deepwater Horizon og for å sikre at oljearbeiderne er trygge og at miljøet ikke blir skadelidende av fortsatt leting.
Hundrevis av kilometer kystlinje er forurenset av oljesølet, og både dyreliv og næringer som fiske og turisme er hardt rammet av utblåsingen.
- Alle støtter boring
Men mange lokalpolitikere, som John Young i Jefferson Parish i Louisiana, et område som er hardt rammet av oljesøl, kaller moratoriet et dødelig slag for regionen der olje har vært en viktig næringsvei i mange tiår.
- Alle som bor her, selv de som har mistet jobben eller ikke lenger kan fiske på grunn av utslippet, støtter oljeboringen, sa han i en høring i Kongressen.
Oljearbeideren Troy Lillie fra Louisiana ba Obama innrømme at borestansen var en feil.
- Moratoriet ødelegger titusener av liv, sa han.
Ifølge andre vitner har moratoriet ført til at mange oljearbeidere har måttet reise fra sine familier for å finne jobber andre steder eller er blitt arbeidsløse.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Oljekatastrofen i Mexicogulfen har rammet dyrelivet, her representert ved to pelikaner. FOTO: SAUL LOEB/AFP PHOTO FOTO: SAUL LOEB
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

