-
Prøvde desperat å redde Neda
Den unge jenta Neda ble drept under demonstrasjonen i Iran lørdag. Nå hylles hun som martyr.VIDEO:
Basij-militsen har blitt satt inn i kampen mot demonstranter og opposisjonelle. De er kjent for sin brutale framferd.FOTO: FOTO:REUTERS
Human Rights Watch: - Basij-militsen raider hele nabolag
Vitner forteller Human Rights Watch om militsens brutale oppførsel.
AV: jon dagsland jon dagsland holgersen
Basij-militsen har blitt anklaget for voldelige angrep på demonstranter i etterkant av det omstridte presidentvalget i Iran.
Militsen er den frivillige delen av Revolusjonsgarden, en statlig kontrollert militærgruppe som har blitt satt inn for å slå ned på demonstranter i Iran.
Nå ankager Human Rights Watch gruppen for nattlige raid mot private hjem.
Vil stoppe tak-protester
- Vitner forteller oss at de vandaliserer hele gater og nabolag for å stoppe protestrop fra hustakene, sier organisasjonens Midtøsten-ansvarlige, Sarah Leah Whitson, ifølge BBC.
Denne uken har store politistyrker patruljert Teherans gater, og det har ført til at færre demonstranter har våget seg ut.
FOTO: AP
For å si sin mening har demonsrantene i økende grad valgt nattlige protestrop fra hustakene, noe myndighetene nå vil ha slutt på.
Frykter Mortazavis metoder
Ifølge Human Rights Watch har mer enn 1000 personer blitt arrestert i Iran etter urolighetene startet.
Whitson mener det er svært skremmende at den iranske aktoren Saeed Mortazavi har fått ansvaret for etterforskningen av de pågrepne ettersom han tidligere skal ha vært delaktig i tortur, ulovlige pågripelser og bruk av tvang for å få tilståelser.
«Alle som har sittet i et iransk fengsel har opplevd presset om å tilstå» Konen til fengslet reformistBåde i 2000 og 2004 skal Mortazavi ha ledet aksjoner mot aviser og bloggere. I 2000 døde blant annet den canadiske fotografen Zahra Kazemi i varetekt, og Mortazavi var ansvarlig for avhørene.
- Hans rolle i å slå ned på opprørerne tyder på at myndighetene forbededer seg på å framtvinge konstruerte anklager mot sine motstandere, sier Whitston til Human Rights Watch sin hjemmeside.
Opposisjonsmedlemmer forsvinner
Flere vitner har også fortalt menneskerettighetsorganisasjonen om slektninger som blir hentet av politiet, og som ikke har gitt lyd fra seg siden.
En ung mann som jobbet for opposisjonsleder Mir Hussein Mousavi, Amir Hussein Shemshadi, ble tatt i varetekt 15.juni.
- Vi har ikke hørt noe fram ham etter arrestasjonen. Vi vet ikke hvor han er, og ingen svarer på våre forespørsler, sier Shemshadis far til Human Rights Watch.
- Når han ble anholdt viste de oss ikke noen arrestordre, og de sa ikke hvilken forbrytelse han hadde begått. Jeg har lett etter ham i mange fengsler, men finner ham ikke, sier fortsetter faren.
Konen til en ledende reformist forteller en lignende historie. Verken hun eller advokaten har fått lov til å snakke med mannen. Nå frykter hun at politiet framtvinger en tilståelse.
- Myndighetene leter hele tiden etter folk de kan straffe for kaoset som har vært den siste tiden. Alle som har sittet i et iransk fengsel har opplevd presset om å tilstå, sier hun.
Skylder på Vesten
Irans myndigheter har tidligere sagt klart fra at demonstranter vil bli straffet hardt, og de mener opposisjonen må ta all skyld for drapene i etterkant av presidentvalget.
De har også beskyldt Vesten for å oppmuntre til «ulovlige aksjoner».
- Vestlige land forsøker å undergrave Iran ved å spre anarki og vandalisme, sa talsmann for utenriksdepartementet, Hassan Qashqavi, tidligere i uken.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Irans øverste leder, ayatollah Ali Khamenei, kontrollerer Basij-militsen. Her under en øvelse fra 2007. FOTO: FOTO:AP
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg


