• Den antiislamske filmen har ført til demonstrasjoner flere steder i den muslimske verden. Her i Sanaa ble den amerikanske ambassaden stormet av sinte demonstranter.

    FOTO: Reuters

Hvem er Sam Bacile?

Jakten er i gang for å finne personene bak den antiislamske filmen som har opprørt muslimer over hele verden. Mange av sporene peker mot en svindeldømt koptisk kristen mann i California.

Filmen ble lagt ut på Youtube 2. juli av en person som identifiserer seg som «Sam Bacile». Den 14 minutter lange snutten presenteres som traileren til en film om profeten Muhammed, og er hittil sett av 1,4 millioner mennesker.

Filmen, en amatørmessig produsksjon som gjør narr av muslimenes profet og religiøse tro, har skapt et voldsomt sinne i flere muslimske land. De største demonstrasjonene har funnet sted de siste dagene i Egypt, Libya og Jemen, der rasende muslimer har gått løs på amerikanske konsulater og ambassader.

Video

 

Krever regissøren henrettet

Demonstranter stormet torsdag USAs ambassade i Jemens hovedstad i protest mot en islamkritisk video.

 

Det er foreløpig uklart om drapet på fire amerikanske ambassadeansatte i den libyske byen Benghazi natt til onsdag skjedde som en følge av en av disse demonstrasjonene eller om det var et forhåndsplanlagt terrorangrep.

Hevdet å være israelsk jøde

Hvem «Sam Bacile» faktisk er og hvor han holder til har lenge vært et stort mysterium. Tidligere denne uken publiserte nyhetsbyrået AP et intervju med en person som hevdet å være Bacile, som identifiserte seg som en israelsk jøde.

– Dette er en politisk film. Islam er kreft, sa han til AP.

Les også

Demonstrasjonene sprer seg videre i den muslimske verden

Demonstrasjoner også i Irans hovedstad torsdag.

Men israelske myndigheter kunne raskt fastslå at de ikke kunne finne noen «Sam Bacile» i sine registre. Mye tydet på at navnet var et pseudonym. Og torsdag kunne AP melde at sporene slett ikke pekte mot en israelsk jøde.

Da nyhetsbyrået sjekket adressen tilknyttet telefonnummeret til «Bacile», ble det klart at nummeret var registrert på en koptisk kristen 55-åring i California ved navn Nakoula Basseley Nakoula.

Bacile/Basseley

Nakoula bekrefter overfor AP at han har vært involvert i filmen, men nekter for at han regisserte den eller at han er Sam Bacile.

Da han lot seg intervjue av AP viste han frem førerkortet sitt for å bevise hvem han var, men han holdt tommelen over mellomnavnet sitt – Basseley.

Den fundamentalistiske pastoren Terry Jones, mannen som skapte et voldsomt sinne i flere muslimske land da han satte fyr på koranen for to år siden, forteller AP at han har snakket med «Sam Bacile» på telefonen.

– Jeg har ikke møtt ham personlig. Men Sam Bacile er ikke hans virkelige navn, sier Jones, som har gitt sin støtte til den blasfemiske filmen.

Video

 

USAs ambassadør drept i angrep mot konsulat i Libya

Militssoldater angrep tirsdag kveld det amerikanske konsulatet i Benghazi.

 

Mange spørsmål knytter seg til den omstridte filmen. Det er foreløpig uklart hvem som han finansiert den. Det er også høyst uklart om filmen ble laget som den antiislamske produksjonen den nå fremstilles som.

Flere steder i filmen er lyden åpenbart byttet ut. Blant ordene som er dubbet er Muhammed, noe som indikerer at filmen opprinnelig handlet om noe helt annet.

– Handlet ikke om Muhammed

Dette bekreftes av flere av skuespillerne som deltok i filmen. Onsdag ble det sendt ut en melding underskrevet av filmens skuespillere og produksjonsstab, der de tar sterk avstand fra videoen som ligger på YouTube.

– Vi står ikke 100 prosent bak denne filmen. Vi ble ført bak lyset når det gjelder filmens hensikt. Vi er sjokkerte av de drastiske omskrivningene av manuset og av de løgnene som ble fortalt til alle de involverte, heter det i brevet, ifølge The Guardian.

Les også

USAs ambassade i Jemen stormet av demonstranter

Hundrevis av demonstranter stormet USAs ambassade i Jemen.

Cindy Lee Garcia, en av skuespillerne i filmen, sier til nettstedet Gawker at hun blir «kvalm» av sluttproduktet, som hun hevder er noe helt annet enn den filmen hun var med på å spille inn.

– Dette var ment å være en film om hvordan ting var for 2000 år siden. Det skulle ikke handle om religion, bare om hvordan ting ble styrt i Egypt. Det var ingenting i filmen som handlet om Islam eller Muhammed, sier hun.

Garcia varsler nå at hun skal saksøke mannen som laget filmen, en mann hun kjenner som Sam Bacile.

 

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

Flere bilder

Krever regissøren henrettet

Demonstranter stormet torsdag USAs ambassade i Jemens hovedstad i protest mot en islamkritisk video.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Monica har kostet Statoil milliarder

(Stavanger Aftenblad) Monica Muller fra Irland er ikke spesielt stor. Vever. Men kostbar. Hun tar gjerne æren for å ha kostet Statoil en milliard euro.

Tjenester