-
Munkene sto sentralt i demonstrasjonene tidlig i forrige uke. Nå er det forsvunnet. Hvor de blitt av?FOTO: REUTERS TV
Hvor er munkene?
De sto i fremste linje da demonstrasjonene begynte. Nå er de så godt som borte fra bybildet.
AV: kurt haugli
Les også:
Det har bare vært noen få tilløp til demonstrasjoner i Burma i dag. Det kan se ut som om militærjuntaens taktikk er i ferd med å lykkes.
Tusenvis av munker og aktivister er arrestert, gatene er fulle av soldater, politifolk og sperringer, og klostre er avstengte.
Hvor er munkene?
Det kommer også melding om at mange av munkene som var svært sentrale i demonstrasjonene mandag og tirsdag i forrige uke, rett og slett er borte. Trolig har myndighetene tømt klostrene for munker.
- Vi vet at minst 2000 munker er arrestert bare i Rangoon, sier nyhetsredaktør i Democratic Voice of Burma (DVB), Moe Aye, til Aftenposten.no.
Hvor mange som er drept, vet ingen. Det kom meldinger midt i forrige uke om at fire-fem munker ble drept under et raid på et kloster. Men de aller fleste observatører mener at langt flere kan være drept.
Må kle seg sivilt
En diplomat fra et annet asiatisk land forteller at mange munker er blitt fratatt sin safrangule klesdrakt og tvunget til å gå i sivile klær, melder nyhetsbyrået AP.
En nettblogger som bruker navnet Ko Hla forteller også at munkene som ble arrestert ble samlet på en stadion der de ble avkledd og tvunget inn i sivile klær.
Dette er påstander som også DVB kan bekrefte.
Funnet død
Radiostasjonen har også fått en video fra en av sine medarbeidere i Rangoon. Videoen viser et opptak av det som tilsynelatende er en munk som flyter død i en av byens elver.
- Vi vet ennå ikke hva som er dødsårsak og hvem denne munken er. Vi undersøker nå saken videre, sier Moe Aye til Aftenposten.no.
De to pagodene (Sule og Shwedagon) som var sentrale i demonstrasjonene i forrige uke, er nå gjenåpnet etter at de ble avstengt torsdag. Men det skal være få som besøker pagodene.
Les også: Thailand vil ikke ha burmesisk oberst
Rolig på gatene
Det kan se ut som om generalene i Burma er i ferd med å lykkes med å kvele urolighetene. Det er derfor et relativt rolig land som FNs spesialutsending Ibrahim Gambari har besøkt i helgen. Han venter fortsatt på å få møte landet fremste general Than Shwe.
- På utsiden er det ganske normale forhold. Trafikken flyter normalt i Rangoon, men det er fortsatt mange militære som er ute. Men de er litt mindre synlige enn tidligere, sier den britiske ambassadøren i Burma, Mark Canning, til nyhetsbyrået AP.
Det er likevel meldt om mindre demonstrasjoner i andre burmesiske byer. I ett tilfelle ble demonstrasjonen slått ned av militære fra en annen by, etter at de lokale militære hadde nektet å gå til angrep på munker, opplyser radiostasjonen DVB.
Utlendinger får skylda
Militærjuntaens organ "Nytt lys" (New Light) vet hvor de skal legge skylden for urolighetene. Ifølge avisen er det bare 11 personer som er arrestert.
- Interne og eksterne destruksjonister bruker forskjellige metoder for å ødelegge regjeringen og folkets konstruktive bestrebelser ved å lage uro og å forårsake utstabilitet, heter det i avisartikkelen.
Her blir det trukket frem at flere av de 11 som de påstår er arrestert hadde ID-kort som viste at de studerte engelsk ved den amerikanske ambassades American Center.
Mer om Burma
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
En munk som har deltatt i demonstrasjoner får pleie for en skade han muligens har pådratt seg i sammenstøt med politi. FOTO: AFP
Munkene samler seg til protestdemonstrasjon utenfor Shwedagon-pagoden. Bildet er trolig tatt tirsdag 26. september. En av de siste dagene munkene i noen grad var ute på gatene. FOTO: AUNG HLA TUN
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Tempen halveres til uken
Knallvarmen synger på siste verset. Til uken synker søylen på gradestokken fra 30 til 15 grader i østlandsområdet. I nord blir det fortsatt mye vind og vått.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

