-
Se kollisjonene fra annen vinkel
Sea Shepherds båt delt i to i sammenstøt (video: Sea Shepherd).VIDEO:
Her smeller det
Båten til Sea Shepherd delt etter sammenstøt med japansk hvalfangsskip. Video: Institute of Cetacean research)VIDEO:
Mannskapene fra Sea Shepherd sendte torsdag opp et helikopter for å spore opp det japanske fabrikkskipet i Sørishavet.FOTO: Sea Shepherd Conservation Society / Barbara VEIGA
Jager hvalfangere med helikopter
Konflikten mellom "Sea Shepherd" og japanske hvalfangere tilspisser seg etter onsdagens kollisjon.
AV: kristjan molstad
Publisert: Oppdatert:Dagen etter at hvalfangstskuta «Shonan Maru 2» kjørte baugen av hvalvernernes hurtiggående trimaran «Ady Gil» i Sørishavet, hagler det med beskyldninger fra begge sider.
- Nå har vi fått en skikkelig hvalkrig i fanget, sier Paul Watson, leder av Sea Shepherd Conservation Society.
I dag sendte han opp gruppens helikopter for å lete etter japanernes fabrikkskip. Watson lover dyrt og hellig at hans folk ikke trekker seg tilbake seg før japanerne gir seg.
- Sabotasje
Begge sider legger skylden på kollisjonen på den andre parten.
- Sea Shepherd utførte en serie sabotasjehandlinger som var svært farlige, og satte livene til det japanske mannskapet i fare, sa Yasuhisa Kawamura, talsmann for det japanske utenriksdepartementet, i Tokyo.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Trimaranen "Ady Gil" mistet baugen i kollisjonen med det japanske skipet. To av mannskapene brakk et ribbein. (FOTO: AFP PHOTO / The Institute of Cetacean Research)FOTO: Institute of Cetacean Research
Han sikter til at Sea Shepherd-båtene forsøker å vikle lange vaiere inn i propellene på de japanske skipene.
- Disse handlingene bør fordømmes på det sterkeste. Vold kommer ikke til å bidra til å løse denne konflikten.
Begge parter vurderer å gå til sak etter kollisjonen.
Berget motoren
Torsdag jobbet Sea Shepherd med å fjerne motorer og drivstoff fra den knuste båten. Det ble gjort flere mislykkede forsøk på å taue trimaranen, men Watson tror at fartøyet kommer til å synke.
- Det viktigste for oss akkurat nå er å hindre at skipet forurenser havet, sier Watson til nyhetsbyrået AP.
New Zealand og Australia sa torsdag at de vil granske kollisjonen, som fant sted i et område uten klar jurisdiksjon.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Paul Watson lover fortsatt krig mot de japanske hvalfangerne. (Arkivfoto: Keld Navntoft / SCANPIX)FOTO: Navntoft, Keld
Frykter flere trefninger
Don Rothwell er ekspert i internasjonal havrett ved Australian National University, og er myndighetenes rådgiver i hvalfangstspørsmål.
- I slike tilfeller kan man ikke bare sende politi for å skille motstanderne, sier han til AP. Han frykter at konflikten vil eskalere ytterligere.
- Sea Shepherd bruker veldig harde ord, og snakker om en "krig" mot japanerne. Disse er på sin side blitt mer aggressive. Vi kan vente oss flere trefninger, tror Rothwell.
- På kanten av loven
Havområdene rundt Antarktis er er internasjonalt farvann, og gjenstand for mange disputter. Den japanske hvalfangsten skjer i et område som Australia anser for å være et verneområde for hval, men Japan vil ikke anerkjenne Australias suverenitet.
Hvis partene velger å møtes i en rettssal, tror Rothwell at New Zealand vil være det nærliggende stedet. Men han sier at en slik sak vil være uhyre komplisert.
- Sea Shepherd opererer helt i ytterkanten av det lovlige, og det er utrolig hva de slipper unna med, sier han.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Mannskaper fra Sea Shepherd prøver nå å berge Ady Gil. Den japanske hvalfangstskuta i bakgrunnen. (FOTO: REUTERS/Sea Shepherd/JoAnne McArthur)FOTO: HO
Japan har oppfordret land som gir havn til Sea Shepherd-skipene om å avvise dem. Sea Sheperd på sin side har bedt Australia om å sende kystvaktskip til området for å stoppe den japanske fangsten.
Australias fungerende statsminister Julia Gillard sier hun ikke vil sende skip til området.
- Dette er en sterkt følelsesladet sak. Jeg ber alle i disse farlige og ugjestmilde farvannene om å besinne seg. Vi vil ikke at mennesker skal risikere livet, sa hun til pressen torsdag.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Swiss man reintroduces his cousin: Anne Frank


