Joe Biden ble skuffet av israelerne
Besøk hos gamle venner i Israel ble en skikkelig blemme da israelerne kunngjorde at de vil bygge hus på okkupert jord litt for tidlig. - Nå er det ikke lenger mulighet for fredssamtaler, sier forsker.
AV: mari torsdotter hauge
Siden mandag har visepresident Joe Biden med kone vært i Israel på besøk med det mål for øye å få startet opp igjen fredssamtalene mellom israelere og palestinere. Han har besøkt holocaustmuseet i Jerusalem, vært på middag hos Benjamin Netanyahu og lagt ned blomster på graven til sionismens far, Theodor Herzl.
FOTO: DAVID FURST
Slik kritikk av Israel er sjelden kost fra amerikansk hold, men på sikt tror ikke forsker Jørgen Jensehaugen at det vil ha noe særlig å si for forholdet mellom USA og Israel.
- I det store og det hele kommer vi nok ikke til å se noen særlige endringer i forholdet. Men på kort sikt sender USA nå et signal til Israel om at det ikke er greit å torperdere forsøket på få i gang en fredsprosess, sier Jørgen Jensehaugen, forskningsassistent ved UiO, til Aftenposten.no.
Det er ikke greit å torpedere forsøket på å få i gang en fredsprosess USA signaliserer til Israel, mener Jørgen Jensehaugen
Israel kan få skylden for samtalebruddet
Tirsdag ble det klart at Israel har planlagt å bygge 1600 nye boliger i Øst-Jerusalem, noe som skuffet visepresident Biden. Han fordømte avgjørelsen, både innholdsmessig og timingen, som er svært dårlig ettersom indirekte fredssamtaler mellom Israel og palestinerne var på trappene. Nå blir disse samtalene trolig lagt på is .
Samtidig fikk innenriksministeriet i Israel høre det fra Ehud Barak, som var forbannet over at kunngjøringen fra departementet kom mens Biden var på israelsk jord.
Da hadde den amerikanske visepresidenten allerede holdt flere samtaler med israelske toppolitikere, hvor han har fremhevet sine langvarige og nære vennskap med flere av dem, blant annet Shimon Peres og Benjamin Netanyahu.
Jeg ser ingen muligheter for reelle fredssamtaler nå Jørgen Jensehaugen
- Tidligere har USA enten lagt skylden på palestinerne, eller ikke på noen når slike ting har skjedd. I forkant av Bidens israelbesøk signaliserte Obama at landet vil plassere skyld, og USA kan ikke la være å plassere den hos Israel uten å risikere sin egen integritet, sier Jensehaugen.
Med Israels nye boligplaner tror Jensehaugen ikke at det vil bli fredssamtaler mellom israelere og palestinere i nær fremtid.
- Jeg ser ingen muligheter for reelle fredssamtaler nå, sier han.
FOTO: DAVID FURST
Abbas dårlig til å utnytte
Forskeren er ikke veldig imponert over palestinernes president Mahmoud Abbas’ håndtering av utviklingen.
- Det virker ikke som om han har greid å lese det politiske landskapet i det siste. Israel er på sitt steileste på lenge, og jeg skjønner ikke helt hva han trodde han skulle oppnå med disse samtalene. Han er generelt dårlig til å utnytte politiske situasjoner til sin fordel, sier Jensehaugen.
- Hvordan da?
- Han kunne spilt kortene helt annerledes og sagt ’jeg prøvde virkelig å få i stand fredsavtaler, men ble torpedert av Israel’. Han kunne kringkastet det over hele verden, men han er under mye press både fra Israel og USA, sier Jensehaugen.
Mørkeblå regjering
Med den mørkeblå Israel-regjeringen som styrer landet nå, mener Jensehaugen at potensielle fredssamtaler allerede var spolert før de hadde begynt. Stikkordet er Øst-Jerusalem, delen av Jerusalem som i verdenssamfunnets øyne er okkupert av Israel, men som israelerne selv ser på som en integrert del av sin hovedstad.
- Den regjeringen Israel har nå, ledet av hauken Netanyahu, ser på Øst-Jerusalem som en del av Israel, og signaliserer veldig klart at dette ikke er noe som skal forhandles om. Dermed er et av kjernepunktene i konflikten fjernet fra forhandlingsbordet før samtalene har startet. Da er muligheten for en reell fred torpedert, sier Jensehaugen.
Abbas avlyser samtaler
Bidens besøk i Israel og på Vestbredden skulle være med på å bygge opp rundt potensielle samtaler om en mulig fred mellom Israel og de palestinske selvstyremyndighetene, men planen om boligbygging på Vestbredden stjal oppmerksomheten bort fra fredsarbeidet.
Biden fordømte Israels planer, og torsdag annonserte Mahmoud Abbas at han ikke er interessert i å starte nye samtaler med Israel med mindre landet kansellerer utbyggingen, melder BBC.
Det eksisterte i utgangspunktet enighet om indirekte samtaler for å prøve å gjenoppta fredsprosessene, som har vært satt på vent i 17 måneder.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nord-Malis erklærte selvstendighet blir avvist
Avtalen mellom tuareg-opprørere og gruppen Ansar Dine om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali blir avvist av overgangsregjeringen.
28 mai 2012 08:13
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Beryl whips northwest Florida and southern Georgia
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Swiss man reintroduces his cousin: Anne Frank

