Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Journalister i Pentagon nektes wiki-tilgang

Journalistene i den populære amerikanske militæravisa Stars and Stripes, som utgis av Pentagon, nektes tilgang til WikiLeaks.

Redaksjonen reagerer på vedtaket og beskylder Pentagon for sensur.

«Den redaksjonelle uavhengigheten til Stars and Stripes og lesernes rett til usensurerte nyheter trues av en overdreven og feilslått reaksjon på WikiLeaks-forvirringen,» skriver avisas ombudsmann Mark Prendergast på lederplass.

«Utrolig nok vil myndighetene nekte denne avisas journalister, og alle statsansatte, å lese informasjon som allerede er offentlig tilgjengelig overalt,» skriver Pentagon-avisa videre.

Selv om det offisielt er USAs forsvarsdepartement Pentagon som står bak Stars and Stripes, er redaksjonen uavhengig, og avisas journalister garanteres ytringsfriheten som grunnloven lover dem.

Avisa ble grunnlagt under annen verdenskrig og har 420.000 lesere. Den er svært populær blant amerikanske soldater som er stasjonert i utlandet.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger