-
Bildet viser soldater som går løs på en mann og slår ham med flere redskaper. Bildet er fra et opptak som antakelig ble gjort i forrige uke.FOTO: AP
Juntaen jakter på
fire munker
Mens FNs utsending frykter nye overgrep i Burma.
Fordømmes
I FNs sikkerhetsråd har USA, Frankrike og Storbritannia utarbeidet et resolusjonsforslag som fordømmer den burmesiske militærjuntaens maktbruk.– Sikkerhetsrådet fordømmer regjeringen i Burma sin voldelige undertrykkelse av fredelige demonstrasjoner, inkludert maktbruk mot religiøse personer og institusjoner, heter det i resolusjonsteksten.
Uttalelser fra FNs sikkerhetsråd må vedtas enstemmig, og ved tidligere anledninger har Kina blokkert klare fordømmelser av militærregimet i Burma, skriver NTB.
"Minst mulig makt"
Regimet i Burma oppgir at alt er tilbake til det normale i det svært fattige landet. Juntaen mener å ha brukt "minst mulig makt" for å skape ro og orden. Samtidig innrømmer Hla Soe, direktør i innenriksdepartementet i Burma, at de fryktede burmesiske sikkerhetsstyrkene aksjonerte mot nærmere 20 klostre, ifølge NTB. Han sier at 109 munker og flere andre personer blir etterforsket etter demonstrasjonene. Han legger til at rundt 500 ble pågrepet under og etter aksjonene i forrige uke. Men Soe sier ingenting om hvor mange som ble drept. BBC skriver at deres kilder antyder helt andre tall: Rundt 10.000 personer kan ha blitt pågrepet for å stoppe demonstrasjonene i å spre seg. Minst ti personer ble bekreftet døde i forrige uke.Frykter overgrep
Ibrahim Gambari har det som akkurat nå er en av verdens vanskeligste jobber: Å få regimet i Burma til å respektere menneskerettighetene og avslutte forfølgelsen av dem som ber om demokrati. I kveld redegjør han for FNs sikkerhetsråd om situasjonen. Gambari sier at han frykter at det skjer overgrep. Gambari sier at det fortsetter å komme urovekkende rapporter om hva som skjer i Burma. Han har advart lederne i landet om at at det som skjer, kan få alvorlige konsekvenser internasjonalt. Blant de urovekkende meldingene er rapporter om at folk blir slått og banket av både uniformerte grupper og av folk uten uniform. Personer forsvinner, det foretas arrestasjoner på kvelden og natten. Om Burmas undertrykte befolkning sier Gambari: - De har lidd for mye for lenge.Les også
Siste fra seksjon
-
To munker i Tibet tente på seg selv i Lhasa
To tibetanske munker har tent på seg selv i Tibets hovedstad Lhasa. Det skal være første gang at buddhistiske munker setter fyr på seg selv i den autonome regionen Tibet.
28 mai 2012 07:26
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen

