Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • En pike bærer drikkevann langs en vei som ble ødelagt av flomvannet ved Baseera i Punjab-provinsen i Pakistan.

    FOTO: AP/AARON FAVILA

Kan avta om noen dager

Provinsen Sindh i Pakistan er hardest rammet av flommen, med 2 millioner mennesker berørt. Også i India flykter folk for vannmassene.

Les også:

Enorme vannmasser i elven Indus passerer igjen gjennom Sindh-provinsen, og en rekke landsbyer må evakueres. Rundt 150.000 har tatt seg til høyereliggende områder, melder en talsmann for myndighetene.

Like fullt er flomekspertene nå mer optimistiske og venter at vannet skal trekke seg noe tilbake over hele landet i løpet av de kommende dager. Elvene begynner å tømmes etter at mye er rent ut i Arabiahavet, sies det.

Det blir imidlertid et trist syn som møter de som kan vende tilbake til det som var deres hjem. Vannet har vasket vekk hus, veier, broer, avlinger og husdyr. Millioner av menneske står hjemløse og pengeløse tilbake.

Sky News melder om at det bor 600.000 mennesker i flyktningeleirer i Sindh-provinsen, og dette er før 150.000 nye må evakueres.

Hvordan kan svake kvinner vinne i kampen mot sterke menn for å få tak i mat. Parveen Roshan, offer for flommen i Pakistan

Matmangel



Det skal være mangel på mat i leirene dit folk har flyktet fra flommen. I en leir i Sukkur-området klager flomrammede over at det er vanskelig å få tilgang på mat som blir levert fra hjelpeorganisasjonenes lastebiler.

– Jeg er enke og mine barn er for små til å kunne få tak i maten. Det er for stor trengsel og kaos, sier Parveen Roshan til Sky News.

– Hvordan kan svake kvinner vinne i kampen mot sterke menn for å få tak i mat?

I trengselen rundt matforsyningene meldes det også om mange som er påført skader.

Sagori (7) løper etter en lastebil med matforsyninger til flyktningene i byen Sukkur i Sindh-provinsen i Pakistan lørdag. FOTO: REUTERS

FOTO: AKHTAR SOOMRO

Langvarig regnvær

Flommen i Pakistan begynte nordvest i landet i slutten av juli, etter det verste monsunregnet på mange tiår. I alt er en tredjedel av landet berørt av flommen, mens en femtedel av pakistansk jord ligger under vann.

I provinsene Punjab og Sindh er flere tusen landsbyer og hus borte i vannmassene. Rundt regnet 20 millioner mennesker er berørt og 1600 er funnet omkommet. Dette tallet ventes å stige når vannet trekker seg tilbake.

Det er også ventet at mangelen på rent drikkevann skal føre til at smittsomme sykdommer spres. Minst ett koleratilfelle er fastslått.

FN meldte i går å ha fått inn 70 prosent av de 460 millioner dollar verdensorganisasjonen har bedt om.

Uvær hos naboen

Nordøstlige deler av India er også rammet av flom og uvær. Inntil i går hadde minst 50000 mennesker flyktet, og indiske myndighetene skjerpet beredskapen i området.

I India er det elven Singora som går over sine bredder i Lakhimpur-området i delstaten Assam. Minst 30 landsbyer er oversvømt, ifølge NTB/Reuters.

Et lite barn spiser brød i en flyktningleir i Razzakabad utenfor Karachi lørdag. FOTO: AP

FOTO: Fareed Khan

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger