Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Overlevende etter orkanen Katrina roper skjellsord til en soldat fra USAs nasjonalgarde i New Orleans i begynnelsen av september 2005. Soldaten og hans kamerater måtte unngjelde for myndighetenes sene reaksjon på katastrofen, som kostet 1.464 mennesker livet i delstaten Louisiana og drev rundt en million på flukt. Fem år etter diskuterer amerikanerne igjen kriseberedskap.

    FOTO: JASON REED/REUTERS

Katastrofedebatt i USA fem år etter Katrina

Fem år etter orkanen Katrinas herjinger i det sørlige USA har optimismen vendt tilbake til hardt rammede New Orleans. Men spørsmål om myndighetenes håndtering av naturkatastrofer gjenstår.

Les også:

Daværende president George W. Bush og hans regjering måtte tåle hard kritikk for sen og svak reaksjon på ødeleggelsene Katrina utløste. Etterfølgeren Barack Obama og hans folk forsøker å unngå slike tabber.

Men det er blitt stilt spørsmålstegn ved om Obama-regjeringen reagerte raskt nok på brannen som førte til oljelekkasje fra riggen «Deepwater Horizon» i Mexicogolfen tidligere i år. Oljeutslippet her var det største i USAs historie.

Les også: - Oljesølet er Obamas «Katrina»

Blink



Tilstrømningen av turister til New Orleans sank da med mellom 12 og 16 prosent, og det er forståelig at enkelte innbyggere lurte på om det hvilte en forbannelse over byen.

- Det føles som om vi har en blink malt på ryggen, sier en av dem, butikkeier Brittanie Bryant.

Fem år etter katastrofen har 100.000 av innbyggerne som flyktet fra Katrina, ennå ikke vendt tilbake.

- Vi vet nesten ikke noe om disse menneskenes skjebner, og det gjøres forbausende lite for å finne ut av det, skriver den lokale nyhetstjenesten nola.com.

Professor Narayan Sastry ved universitetet i delstaten Michigan sier at hvite innbyggere som var i stand til det, for det meste vendte tilbake i løpet av det første året etter Katrina. De svarte, som hadde sine hjem i de verst rammede delene av byen, brukte lengre tid.

Bedre



Fagfolk mener at både New Orleans og USA som helhet står bedre rustet nå, enn da Katrina raste inn over de sørlige landsdelene i 2005. Det gjelder i alle fall for de ansvarlige myndighetene, mener krisedirektoratet FEMAs sjef Craig Fugate.

Krisedirektoratet FEMAs sjef Craig Fugate lover at de ansvarlige myndighetene står bedre rustet til å takle fremtidige naturkatastrofer. Fugates direktorat sitter på 2,5 milliarder dollar som ble bevilget av Obamas regjering i fjor.FOTO: AP

FOTO: Manuel Balce Ceneta

- Folk spør alltid om FEMA er klare, som om en god nok beredskap fra FEMAs side plutselig gir en nærmest magisk forbedring av situasjonen. Jeg for min del vil stille spørsmålet om folk flest er forberedt, sier Fugate til nyhetsbyrået Reuters.

- Mange forventer at andre mennesker skal ta seg av dem i en krisesituasjon, men de har ingen garanti for at hjelpen kommer raskt nok, fortsetter han.

Men Fugate påpeker samtidig at noe av det mest effektive hjelpearbeidet etter Katrina ble gjort av lokalbefolkningen selv.

Raskt



FEMA-sjefen viser også til den raske reaksjonen etter at øygruppen Amerikansk Samoa i Stillehavet ble rammet av en tsunami 29. september i fjor. Nødhjelp ble sendt fra Hawaii til Amerikansk Samoa allerede før man hadde full oversikt over skadene.

Dette ble gjort fordi direktoratets folk forsto at øyfolket ville trenge hjelp. De kom til at det var bedre å sende for mye for tidlig, enn at hjelpen skulle bli for liten og komme for sent, understreker Craig Fugate.

Når og hvis den neste katastrofen kommer, skal det i alle fall ikke stå på penger.

FEMA jobber for fullt med å fordele 2,5 milliarder dollar – nesten 16 milliarder kroner – som er bevilget etter at Obamas regjering kom til makten i fjor.

FOTO: DAVID J. PHILLIP/AP

FOTO: DAVID J. PHILLIP

Les også

Siste fra seksjon

* Rammet kysten av Florida 25. august 2005 og raste inn over Louisiana fire dager senere. * Én av de fem orkanene i USAs historie som har kostet fleste menneskeliv, over 1.500 personer døde. * Den sjette kraftigste atlantiske orkanen som noensinne er registrert. * Flest menneskeliv gikk tapt i New Orleans, der flomvernet kollapset. * Rundt 80 prosent av byen ble oversvømmet. (Kilde: NTB)

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger