-
Dalai Lama forlater Det hvite hus etter sitt første møte med president Obama.FOTO: FOTO. REUTERS/Yuri Gripas
Kina rasende på USA
Kinesiske myndigheter ber USA om å «ta konkrete steg» for å redde forholdet mellom landene etter at president Obama møtte Dalai Lama i går.
Obama valgte å gjøre som sine forgjengere siden 1990 da han torsdag møtte den 74-årige tibetanske åndelige lederen som var på besøk i Washington.
Reaksjonen fra kinesiske myndigheter var svært rask.
Og svært bitter.
- Dette er et grovt brudd på normene som dikterer internasjonale forhold, heter det i en uttalelse fra UD-talsmann Ma Zhaoxu.
Kalt inn på teppet
Kinesiske myndigheter krever nå at USA tar «konkrete steg» for å sikre en «sunn utvikling av forholdet» mellom USA og Kina.
I en annen uttalelse sier Ma at møtet mellom de to fredsprisvinnerne har « såret kinesernes følelser» og «gjort stor skade på forholdet mellom USA og Kina».
Beijing-myndighetene anser Tibet som en del av Kina, og Dalai Lama som en oppviglersk separatist. Derfor oppleves det som grovt fornærmende når USAs president velger å møte den aldrende munken, spesielt når møtet skjer i Det hvite hus.
Den amerikanske ambassadøren til Beijing, Jon Huntsman, ble derfor kalt inn på teppet i kinesisk UD i dag, der viseutenriksminister Cui Tiankai la frem en offisiell protest.
Isfront mellom landene
Ifølge talsmann Ma bryter møtet med flere bilaterale avtaler mellom USA og Kina, blant annet det lange dokumentet som ble undertegnet da Obama møtte Kinas president Hu Jintao i Beijing i november.
Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: PAUL J. RICHARDS
Den gang virket forholdet mellom de to landene å være på rett spor. I månedene etterpå har stadig nye problemer dukket opp: USA er irriterte på handelsubalanse og Kinas fastlåste valutakurs.
Kinas opptreden under klimatoppmøtet i København gjorde også lite for å bedre forholdet. I tillegg har Beijing-myndighetene slått kraftig ned på menneskerettighetene i landet og henrettet en britisk borger.
Samtidig er kineserne også provoserte, spesielt på grunn av USAs våpenhandel til Taiwan og Dalai Lama-kontakten. Beijing klager også stadig, sist i Mas uttalelse om møtet i Washington på torsdag, over hvordan USA blander seg opp i Kinas «interne affærer».
Krever ikke uavhengighet
Obama og Dalai Lama møttes i kartrommet i Det hvite hus, ikke i Det ovale kontor. Ifølge pressetalsmann Robert Gibbs uttrykte Obama sterk støtte til «å bevare Tibets unike religiøse, kulturelle og språklige identitet» i tillegg til å beskytte menneskerettighetene i det fattige tibetanske området.
Obama, som sine forgjengere, har gjort det klart at han anser Tibet for å være en del av Kina, og at han derfor ikke støtter et krav om uavhengighet. Dalai Lama krever heller ikke uavhengighet, men en større grad av selvstyre for det tibetanske folk.
Tibet ble invadert av Mao Zedongs kommunisthær i 1950, ett år etter at han tok makten i Beijing. Ni år senere rømte Dalai Lama fra hovedstaden Lhasa til Dharamsala i Nord-India, der han fortsatt bor.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nok et angrep mens Sikkerhetsrådet sitter i møte
Ikke før hadde FNs sikkerhetsråd fordømt den syriske regjeringen for massakren i Houla der minst 108 mennesker ble drept, så kom det meldinger om nye angrep.
28 mai 2012 07:34
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen

