Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Tilhengere av Kinas fremste dissident Liu Xiaobo foran rettslokalene i Beijing. 1. juledag ble Liu dømt til elleve års fengsel for undergravende virksomhet.

    FOTO: REUTERS/David Gray

Kinesisk opposisjonell dømt til elleve års fengsel

Kinas mest kjente opposisjonelle Liu Xiaobo ble første juledag dømt til elleve års fengsel for undergravende virksomhet.

Liu har sittet fengslet siden i fjor, da han ble arrestert for å ha lagt ut artikler på internett der han tok til orde for politiske reformer i Kina.

53 år gamle Liu Xiaobo har blitt et symbol på motstanden mot kommunistpartiet, som ikke viser noen tegn til å gi etter for vestlig press om å gjennomføre demokratiske reformer.

Dypt bekymret

Liu sa før rettssaken at han ikke kom til å anke en fengselsdom.

Få minutter etter domsavsigelsen gjentok USA kravet om at demokratiforkjemperen blir løslatt.

– Den amerikanske regjeringen er dypt bekymret over straffen på elleve år. Vi fortsetter å oppfordre kinesiske myndigheter om å løslate ham, sa Gregory May ved USAs ambassade i Beijing utenfor rettslokalet fredag.

At dommen mot Liu falt 1. juledag er ikke tilfeldig, ifølge menneskerettsorganisasjonen Human Rights in China.

Ubøyelig

– Rettssaken gikk nå fordi vi er midt i en lang ferieperiode i Vesten der mediene ikke følger like godt med, sier Sharon Hom, direktør i organisasjonen, som har base i New York.

Liu ble en viktig figur i demokratibevegelsen i Beijing våren 1989, og har siden vært betraktet som en av landets mest ubøyelige kritikere av kommunistpartiets enerådige styre. I fjor, da Kina arrangerte OL i Beijing, var han en av dem som underskrev oppropet «Charta 08» som forlangte politiske reformer i Kina.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger