-
President Barack Obama møter selv ikke opp på det kommende klimamøtet i København i desember. Helsereformen har tatt mesteparten av oppmerksomheten.FOTO: JIM WATSON/AFP
Klimapakke taper for helsereformen
USA får ikke vedtatt en klimapakke før FNs klima-konferanse i København. Grunnen er blant annet at helse-reformen tar det meste av oppmerksomheten i Kongressen.
AV: alf ole ask
Demokratene i Senatet har som mål å få klimapakken igjennom en tung senatskomité før FNs klimakonferanse i København. Et møte det er klart at president Barack Obama ikke vil reise til. Han har som kjent hatt en flopp i København i år, da han tapte lobbykampen for å få de olympiske leker til Chicago.
Helsereform bremser.
Denne uken starter høringer i senatskomiteen for miljø og offentlig sektor. Senator John Kerry er en av hovedarkitektene bak demokratenes lovforslag og presser på for å få det igjennom.
Men i et møte med mediene mandag erkjente han at arbeidet med helsereformen hadde ført til at klimapakken var havnet i bakevjen.
FNs generalsekretær Ban Ki-moon har personlig ringt til Senatets majoritetsleder, Harry Reid, og uttrykte håp om at Kongressen kan bevege denne pakken fremover i forkant av København. Grunnen er at dette vil være et viktig signal overfor de andre landene.
Beregninger viser at de forslagene som nå ligger på bordet vil øke energikostnadene for en gjennomsnittsfamilie med fra 80 til 100 dollar i året. (ca. 460 til 560 kroner.) Men republikanere mener at kostnadene vil bli betydelig høyere.
Republikanerne er imot de forslagene som ligger på bordet.
De anser innføringen av handel med utslippskvoter som en ekstraskatt på energi. De republikanske senatoren Lamar Alexander mener at det er bedre å bygge 100 nye atomreaktorer, elektrifisere bilparken og øke utvinningen av naturgass.
Ikke nok stemmer.
Problemet for demokratene er at de kan klare å få flertall for pakken i de enkelte komiteene, men det er ytterst tvilsomt om de får det nødvendige flertallet i Senatets plenum. Republikanerne trenger bare 41 av 100 stemmer for å stanse en slik lov. Det betyr at de bare trenger en avhopper fra demokratene. Blant Obamas partifeller er det flere som er skeptisk til å legge nye bører på næringslivet i disse nedgangstider.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nok et angrep mens Sikkerhetsrådet sitter i møte
Ikke før hadde FNs sikkerhetsråd fordømt den syriske regjeringen for massakren i Houla der minst 108 mennesker ble drept, så kom det meldinger om nye angrep.
28 mai 2012 07:34
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Beryl makes landfall in north Florida
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria

