• Sjefsanklager Roger Wawara forteller Aftenposten.no at sakspapirene med tiltalen mot de to nordmennene nå er overlevert domstolen i Kisangani.

    FOTO: THOMAS HUBERT

Kongo-sak levert domstolen

KINSHASA / OSLO: Nå kan datoen for rettssaken endelig settes.

Følg saken:



Midt på dagen tirsdag ble sakspapirene og siktelsen mot de to nordmennene som er mistenkt for å ha drept sjåføren sin, levert domstolen i Kisangani i D.R. Kongo.

Aftenposten.no fikk det bekreftet tidlig tirsdag ettermiddag at sakspapirene nå er overlevert domstolen.

Klar fredag

Tiltalen mot de to nordmennene ble klar på fredag, men da kom etterforskeren for sent frem til domstolen. De var da stengt slik at han ikke fikk levert papirene. Mandag ble det skrevet et innledningsbrev, og først tirsdag ble sakspapirene overlevert domstolen.

Nordmennenes forsvarere fikk tilgang til sakspapirene i forrige uke.

Dommeren avgjør tidspunkt for rettssaken

Det er nå opp til domstolen å sette en dato for når rettssaken skal starte. Trolig vil det skje i løpet av neste uke. Men dette er usikkert. En rekke ganger har det blitt sagt at sakspapirene skal overføres til domstolen «i morgen» eller «tidlig i neste uke».

Kongo har et rettssystem som er basert på det juridiske systemet som belgierne bygde opp da landet fortsatt var en koloni. Norske advokater var blant annet med på å bygge opp det juridiske systemet for 100 år siden.

Dødsstraff

De to nordmennene, 27 og 28 år, er fengslet i Kisangani anklaget for drap, drapsforsøk, væpnet ran, spionasje og for å ha forsøkt å danne et kriminelt forbund.

Blir de dømt, kan dødsstraff være en mulig straff. Men under den nåværende presidenten har ikke dødsstraff blitt praktisert de siste årene.

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Fem gikk i asfaltfella på én time

Kommunen jobber på spreng med å tette hullene i Oslos asfalt, men fortsatt oppstår det farlige situasjoner. I forrige uke røk fem bilister på den samme smellen i løpet av en time.

Kjent aktivist omkom i brann

Shilan Shorsh døde i sin egen leilighet i Fyllingsdalen.

Tjenester