Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Kosovos tidligere statsminister pågrepet

Kosovos tidligere statsminister Agim Ceku, som har vært etterlyst gjennom Interpol, er pågrepet i Bulgaria.

48 år gamle Ceku var general i Kroatia på 1990-tallet, før han sluttet seg til UCK-geriljaen i Kosovo.

UCK erobret makten i den serbiske provinsen med bistand fra NATO, og serbiske regjeringsstyrker ble fordrevet.

Ceku var statsminister fra 2006 til 2008, en periode da provinsen var under FN-administrasjon.

Den kosovoalbanske majoriteten i Kosovo proklamerte i 2008 uavhengighet, og er til nå anerkjent av 60 land, blant dem Bulgaria.

Etterlyst via Interpol

Serbia anerkjenner ikke løsrivelsen og har utstedt arrestordre på Ceku i forbindelse med krigsforbrytelser de hevder at soldater under hans kommando begikk mot serbere og andre i Kosovo under krigen i 1998-1999.

Myndighetene i Beograd anklager ham også for å ha begått krigsforbrytelser under tiden i Kroatia.

Beograd har etterlyst ham via Interpol, og han er tidligere pågrepet i Slovenia og Ungarn, for siden å bli løslatt. I mai ble han også utvist fra Colombia.

Tirsdag ettermiddag ble han pågrepet av politiet i Bulgaria, bekrefter innenriksdepartementet i landet.

– Agim Ceku ble pågrepet ved Geshevo da han ankom Bulgaria, som følge av en Interpol-etterlysning, bekrefter talskvinnen Diana Yankulova.

– Snart løslatt

– Han ble pågrepet på grensen mellom Makedonia og Bulgaria. Vi regner med at han snart vil bli løslatt, sier en talsmann for Cekus parti i Kosovo.

Ifølge talsmannen skulle Ceku blant annet ha samtaler med Bulgarias viseutenriksminister under besøket.

Også Cekus forgjenger som statsminister i Kosovo, Ramush Haradinaj, anklages for å ha begått krigsforbrytelser under sin tid som UCK-kommandant.

Den internasjonale straffedomstolen for det tidligere Jugoslavia tiltalte Haradinaj for forbrytelser mot menneskeheten, men han ble frifunnet i april 2008 som følge av mangel på bevis.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger