-
Jonas Gahr Støre har anmodet om at en iransk diplomat forlater Norge.FOTO: Kallestad, Gorm
Krise mellom Norge og Iran
- Ingen gladsak, sier utenriksminister Jonas Gahr Støre til Aftenposten.no.
AV: lars akerhaug
Les også:
Onsdag ble det kjent at iranske myndigheter har anmodet en norsk diplomat om å forlate landet. Norge svarte med å anmode Iran om at en av deres diplomater pakker sekken og reiser hjem.
Aftenposten.no har snakket med en kilde med god kjennskap til det iranske diplomatmiljøet. Iranerne skal se svært alvorlig på situasjonen som har oppstått mellom Norge og Iran, etter at en iransk diplomat ved ambassaden i Oslo hoppet av og fikk asyl i Norge.
- Det er ingen gladsak vi har hatt med Iran, men fra norsk side ønsker vi å ha et korrekt forhold til Iran. Jeg kan ikke tenke meg at det ikke er ønske også fra iransk side, sier Jonas Gahr Støre til Aftenposten.no.
Han avviser at Iran-saken har et større bakteppe. Iran har tidligere reagert på at norske stortingspolitikere har invitert lederen for opprørsgruppen Folkets Mujahedin til møter. Iran har også fratatt Shirin Ebadi nobelprismedaljen hun fikk i 2003.
- Dette har utgangspunkt i denne enkeltsaken, sier Støre.
Iran har også, som andre land, protestert offisielt mot publiseringen av karikaturtegningene av profeten Mohammed i blant annet norske aviser.
- Kjølig
- Forholdet mellom Norge og Iran er kjølig, sier Iran-ekspert Kjetil Selvik til Aftenposten.no.
FAFO-forskeren mener at forholdet mellom de to landene gradvis har forverret seg det siste tiåret.
- Ved begynnelsen av årtusenskiftet var det relativt godt og i manges øyne lovende, men etter Statoil-skandalen har det bare gått nedover.
Avslørt
I 2003 ble det avslørt at Statoil hadde brukt sønnen til Ayatollah Akbar Hashemi Rafsanjani som mellommann for å sikre en viktig avtale med iranske myndigheter.
Da Ahmadinejad ble president i 2005 fikk dette konsekvenser for de norsk-iranske forbindelsene, fordi Rafsanjani var Ahmadinejads fremste politiske rival.
- De som har sittet med makten etter 2005 har sannsynligvis stemplet Statoil som Rafsanjani-orienterte og i forlengelsen av det kanskje også norske myndigheter.
Selvik peker på at det som nå skjer med Norge, tidligere har skjedd med andre europeiske land.
- Det er mange land som har opplevd spenninger tidligere, men det har ikke Norge gjort i samme grad.
Demonstrerte
Mandag 1. mars kastet demonstranter i Iran stein og knuste ruter utenfor den norske ambassaden i Teheran.
Demonstrantene hadde tillatelse fra iranske myndigheter.
- Når relasjonene mellom to land er dårlige, har ikke myndighetene noe i mot at deler av folket protesterer, mener Selvik.
- Samtidig er dette snakk om marginale grupper.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nok et angrep mens Sikkerhetsrådet sitter i møte
Ikke før hadde FNs sikkerhetsråd fordømt den syriske regjeringen for massakren i Houla der minst 108 mennesker ble drept, så kom det meldinger om nye angrep.
28 mai 2012 07:34
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Beryl makes landfall in north Florida
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria

