-
McChrystal ønsket mer tid i Afghanistan, men fikk sparken etter å ha kritisert sine kollegaer inkludert Obama.FOTO: SCANPIX
McChrystal: - Kan ikke vente bedring i Afghanistan de neste seks årene
Bare noen dager før han fikk sparken av president Barack Obama, kom general Stanley McChrystal med en svært pessimistisk vurdering av situasjonen i Afghanistan.
Les også:
Den britiske avisa The Independent lekket søndag militære dokumenter som viser at McChrystal advarte forsvarsministrene fra landene som er involvert i Afghanistan om at de ikke må vente framgang de neste seks månedene.
McChrystal måtte gå som øverstkommanderende for styrkene i Afghanistan etter at han kom med svært kritiske vurderinger av tjenestemenn i administrasjonen, inkludert Obama, i en artikkel i Rolling Stone.
Men The Independent antyder at artikkelen nok bare var en av årsakene til at han måtte gå. Like tungtveiende kan det være at hans åpenhjertige holdning var blitt et hinder for USAs planer om å innlede tilbaketrekkingen neste år.
Ønsket seg mer tid
På helgens G8 møte kom det fram at verdens ledere vil gi Afghanistan fem år på å forbedre rettssystemet og og gi de afghanske styrkene større ansvar. David Cameron sa at politisk hjelp skulle overta for den militære hjelpen.
– Stan ønsket seg mer tid. Og han ville ikke kompromisse. Rolling Stone ga Obama påskuddet han trengte for å bli kvitt motstanden mot hans plan uten å behøve å vinne fram i en intellektuell diskusjon, sier en militær kilde til avisa.
Juni har vært den blodigste måneden i Afghanistan siden oppdraget startet. Så langt i år er 88 soldater drept. Ifølge artikkelen mente McChrystal at korrupsjon og sikkerhetsspørsmål fortsatt er alvorlige saker i Afghanistan, samtidig som de utenlandske styrkene kjemper mot et seigt og voksende opprør.
Til forsvarsministrene sa han også at det er kritisk mangel på instruktører for den afghanske hæren, og at regjeringen har liten kontroll over landet.
Dette skriver McChrystal:
Les også
Siste fra seksjon
-
Nord-Malis erklærte selvstendighet blir avvist
Avtalen mellom tuareg-opprørere og gruppen Ansar Dine om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali blir avvist av overgangsregjeringen.
28 mai 2012 08:13
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Beryl makes landfall in north Florida
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Bay Area celebrates 75th birthday of iconic Golden Gate Bridge
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria


Kommentarer