Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Dukkene Sweet Sasha (t.h.) og Marvelous Malia er nå i handelen.

    FOTO: AP

Michelle Obama misliker Sasha- og Malia-dukker

Washington (Aftenposten.no): Alle vil ha en bit av Obama-feberen. Nå har et dukkefirma lansert Malia- og Sasha-dukkene. Noe mor Michelle Obama misliker sterkt.

FOTO: Jae Hong

Populariteten til USAs nye førstefamilie når nye høyder. Amerikanerne har knapt sett seg mette på førstedamens vakre ballkjole, før et nytt fenomen dukker opp.

Dukkene Sweet Sasha og Marvelous Malia er i handelen. De to mørkhudede dukkene er i en serie kalt Ty-Girlz. Firmaet som lager dem hevder at de ikke er noen kopi av utseende til de to Obama-jentene. Dette er de eneste mørkhudede dukkene i denne serien.

Men denne uttalelsen fra selskapet, som heter Oak Brokk, beroliger ikke Michelle Obama. USAs førstedame har sagt at hun først og fremst er mor og vil forsvare jentenes rett til et beskyttet privatliv. Malia er 10 og Sasha 7 år gamle.

Spekulativt

Via sin pressesekretær gir Michelle Obama dukkefabrikanten det glatte lag. Hun mener det er upassende å utnytte jentene på denne måten.

Dukkeserien, som også inneholder dukker med navn som Paris og Hillary, opptrer også i en verden på selskapets nettside.

De to jentene har dukket opp i valgkampen sammen med mor og far. De er allerede, i likhet med sin mor, blitt moteikoner. De deltok på barnas innsettelsesball her i Washington tirsdag kveld. Dagen etter dro småjenter sine mødre til butikken for å sikre seg det samme antrekket.

Stoff om jentene er etterspurt, ikke minst blant de helt unge. De kan ikke få nok av å lese om at de alt har hatt venner på overnattingsbesøk, hvordan det går med å finne den hvalpen de er lovet.

Fikk råd av Bush-tvillingene

Michelle Obama har med seg sin mor til Washington. Hun skal passe jentene. Det er opplagt at det ikke blir enkelt for de to å opprettholde et tilnærmet normalt liv. Men de har fått råd fra erfarne folk.

Lørdag skrev Bush-tvillingene Jenna og Barbara Bush (født 1981) et åpent brev til Obama døtrene i den ikke helt barnevennlige avisen, Wall Street Journal.

–Nå er det deres tur til å fylle Det hvite hus med latter, skrev de to.

De minnet om at de måtte holde fast på å se på sin far som det han var - deres far - og glemme det bildet som mediene skaper av en president.

–Mange vil tro de kjenner ham, men de har ingen idé om hva han følte da dere ble født, stoltheten på deres første skoledag eller hvor mye dere elsker å være hans døtre. Så her er vårt absolutt viktigste råd, husk hvem faren deres virkelig er, skriver de to.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger