Minst 24 drept i ny fredagsuro i Syria
Minst 24 personer er drept rundt om i Syria på nok en fredag preget av demonstrasjoner, ifølge aktivister.
AV: NTB
I byene Aleppo og Idlib møtte titusenvis av mennesker fram for å demonstrere mot president Bashar al-Assads regime. Flere ble drept da syriske sikkerhetsstyrker skjøt med skarpt mot demonstrantene, opplyser eksilgruppa Syrian Observatory for Human Rights.
I Aleppo ble minst fem mennesker drept, blant dem to barn, ifølge gruppa. Også i byene Homs og Houla ble en rekke personer drept.
De siste voldsepisodene skjedde samtidig med at FNs Syria-utsending Kofi Annan la siste hånd på planene om et nytt besøk til Syria, nesten halvannen måned etter at en våpenhvile i det uroherjede landet skulle ha trådt i kraft.
Ifølge syriske aktivister har mer enn 12.600 mennesker mistet livet i den drøyt 14 måneder lange konflikten, mens FN mener at rundt 10.000 er drept.
Ifølge FN-observatørene som er i landet, tar syriske myndigheter i mindre grad i bruk tunge våpen. I stedet er målrettede angrep og massearrestasjoner blitt strategien, sier observatørene. (©NTB)
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Pågrepet for terrorisme etter intervju med BBC
Enda en person er pågrepet etter Woolwich-drapet i London. Han ble pågrepet etter et TV-intervju der han påsto at britisk etterretning forsøkte å rekruttere en av de drapssiktede.
25 mai 2013 14:53
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Vil gi stortingsrepresentantene unik skattefordel
Stortingets presidentskap mener stortingsrepresentantene har en så spesiell jobb at de bør trekkes mindre i skatt enn andre arbeidstakere.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Woolwich suspect's friend arrested after appearing on Newsnight
- Two passengers arrested after RAF jets escort diverted Pakistan plane
- Mike Phelan and Eric Steele in Manchester United coaching clearout
- RAF jets escort diverted Pakistani passenger plane
- Manchester United's David Moyes considers move for Marouane Fellaini