Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • En mann bærer en jente som omkom i jordskjelve ti landsbyen Okcular, øst i Tyrkia.

    FOTO: REUTERS

Minst 51 omkom i jordskjelv i Tyrkia

Jordskjelvet øst i Tyrkia krevde minst 51 menneskeliv. Redningsarbeidet er avsluttet og de døde begravet, opplyser lokale myndigheter.

– Det begynte å riste. Først bare litt, så voldsomt. Jeg var livredd og begynte å gråte. Skapet raste over ende og så eksploderte TV-en, forteller tenåringen Zeynep Yuksel i Okcular.

Landsbyen, som ligger i et fjellområde og har rundt 900 innbyggere, så ut til å være verst rammet av jordskjelvets voldsomme rystelser. Rundt 30 hus raste sammen i Okcular under mandagens jordskjelv og etterskjelvene som fulgte.

Avsluttet

I tillegg til de 51 som er bekreftet omkommet, ble 74 mennesker skadet i jordskjelvet. Skjelvet, som hadde en styrke på 6,0, inntraff rett etter klokken 04.30 lokal tid mandag morgen.

Sivile og militære redningsmannskaper kom raskt til stedet. Men redningsarbeidet ble avsluttet etter rundt åtte timer.

– Ifølge den informasjonen vi sitter med, så ligger ingen gravlagt i ruinene. Arbeidet er derfor avsluttet, sier en tjenestemann hos de lokale myndighetene.

Hele familier omkom i sengene sine da husene deres kollapset i jordskjelvet.

– Alt var rast sammen

– Jeg styrtet ut etter skjelvet. Jeg så til den ene siden, og der var det ingenting. Så kikket jeg andre veien, heller ikke der så jeg noen ting. Alt hadde rast sammen, sier en kvinne i Okcular til nyhetsbyrået AFP.

– Jeg dro ut to barn fra ruinene. De var begge døde, sier kvinnen videre.

De 51 som er bekreftet omkommet, mistet livet i fem landsbyer nær skjelvets episenter ved Basyurt i Elazig, opplyser talsmenn for myndighetene.

– Flere landsbyer der husene stort sett er bygd av jord og murstein har fått store skader. Derimot har skjelvet bare gjort helt minimal skade på bygninger av sement eller stein, der har det bare oppstått sprekker i veggene, sa guvernør Erol.

– Redd for nye skjelv

Da kvelden kom og temperaturen sank til rundt null grader, samlet mange overlevende seg rundt ovner ved inngangen til telt som ble delt ut av Røde Kors.

– Huset mitt ble skadd, og jeg tør ikke gå inn i det igjen av frykt for at det skal komme et nytt jordskjelv, sier Nimet Cicek, som er i 60-årene.

Tyrkia har geologiske bruddlinjer som går på kryss og tvers av landet, og rammes ofte av jordskjelv. I august 1999 mistet rundt 18.000 mennesker livet i en jordskjelvkatastrofe i de nordvestlige delene av landet.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger