-
Soldater lojale til den avsatte presidenten Amadou Toumani Touré, forsøkte i dag å kuppe makten i Malis hovedstad.FOTO: AP Photo/Harouna Traore
Mislykket forsøk på å kuppe makta tilbake i Mali
Minst 14 personer ble drept da soldater forsøkte å gjenerobre kontroll over hovedstaden.
AV: NTB
Soldater som er lojale overfor Malis avsatte president Amadou Toumani Touré, forsøkte å gjenerobre kontrollen over hovedstaden Bamako. Minst 14 personer skal ha mistet livet.
Men motkuppforsøket mislyktes. Soldatene i juntaen som gjennomførte kuppet i mars, tok tirsdag kontroll over leiren til den tidligere presidentgarden i sentrum av Bamako og sendte Tourés rødluede soldater på flukt.
Et øyenvitne bekrefter at juntaen har tatt kontroll over leiren, og sier at han så likene til minst tre av Tourés soldater utenfor.
Prøver å ta makten tilbake etter statskupp i Mali
Drept
Mandag kveld og natt til tirsdag raste kampene flere steder i og rundt Bamako mellom juntaens styrker og soldatene til Touré.
- Vi har 14 drepte og 40 sårede, opplyste direktøren ved Gabriel Touré-sykehuset i hovedstaden Bamako tirsdag.
Det skal være soldater fra begge sider blant de drepte.
Tirsdag morgen meldte juntaen på TV at de hadde avverget et motkupp, og at situasjonen var under kontroll.
Øyenvitner meldte likevel at det fortsatt kunne høres skyting i nærheten av bygningen til den statlige kringkastingen.
Arrestforsøk
Kampene brøt ut etter at juntalojale soldater forsøkte å pågripe et medlem av presidentgarden, ifølge vitner.
Det var også skyting ved en militærbase i Kati, litt utenfor Bamako, som er hovedkvarteret til styrkene til opprørslederen, kaptein Amadou Sanogo.
- Det er åpenbart et kuppforsøk i gang mot Sanogo som ledes av folk som støtter Touré, sier en regjeringskilde i et naboland.
En talsmann for juntaen, Bacary Mariko, sa imidlertid at de har kontroll på situasjonen.
- De tilhører sikkerhetsstyrken til det gamle regimet, og de prøver å snu ting igjen. Men vi har situasjonen under kontroll, sa han.
Militærkupp
Uroen i Mali startet da soldater som var frustrert over mangelen på framgang mot tuaregopprørere i nord, i mars styrtet president Touré og senere jaget ham ut av landet.
Stikk i strid med hva opprørerne tenkte seg, benyttet tuaregene, i samarbeid med islamister, seg av kaoset til å ta kontroll over de nordlige delene av landet, inkludert ørkenbyene Timbuktu, Gao og Kidal.
Kuppet og de påfølgende kampene har sendt mer enn 320.000 mennesker på flukt, opplyste FN tirsdag.
Kuppet i landet ble fordømt av verdenssamfunnet. (©NTB)
Les også
Siste fra seksjon
-
Retorikkekspert: Obamas tale en handleliste over gode ønsker og drømmer
President Barack Obamas Berlin-tale
20 juni 2013 00:07
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Denne knøtte-PC-en gjør deg helt anonym på Internett
Med Onion Pi kan du sette opp et sikkert og trådløst tilgangspunkt.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Verdensbanken advarer: Klimaforandringer rammer snart verdens fattigste
- Brasiliansk præsident siger, at hun forstår demonstranters krav
- Uventet aftale: Fagbevægelsen og regeringen er enige om milliardplan
- Tænketank: Børnecheck til alle kan bidrage til dansk økonomi
- Nye regler kan gøre alle tatoveringsfarver ulovlige