-
President Barack Obama mister oppslutning på grunn av den økonomiske krisen og arbeidsledigheten i USA.FOTO: AFP
Mørke tall for Barack Obama
Sliter med økonomien og blir stadig mer upopulær.
AV: lars akerhaug
Les også:
FOTO: JUSTIN SULLIVAN
USAs økonomi er fortsatt sterkt preget av finanskrisen som i 2008 svøpte over Wall Street og spredde seg til hele verden. Og mange amerikanere frykter fortsatt for fremtiden.
- Hvis ikke det bildet forandrer seg, vil han slite uansett, sier USA-forsker Svein Melby til Aftenposten.no.
Opinionsundersøkelsen gjennomført av nyhetsbyrået Reuters måler pulsen på stemningen før det viktige valget til kongressen og senatet i høst.
Mørke tall
Får republikanerne flertall her, vil Obama få en tøff jobb når han skal vinne gjennomslag for nye lover og forslag de siste to årene av hans første presidentperiode.
- Bare 48 prosent er fornøyd med jobben Obama gjør som president, to prosent færre enn for én måned siden.
- 67 prosent av de spurte mener han ikke har gjort nok for å skape nye arbeidsplasser.
- 46 prosent sier de vil stemme republikansk ved neste valg. 44 prosent vil stemme på demokratene.
- Meningsmålingen viser også at langt flere republikanere enn demokrater har tenkt å gå til urnene.
Tallene er de hittil dårligste på Reuters sine målinger for Obama siden han tok over nøklene til Det hvite hus. Men oppslutningen er fortsatt ikke uvanlig lav, sammenlignet med tidligere pesidenter.
Skifte kurs
USA-forsker Svein Melby fra Senter for transatlantiske studier mener at tendensene betyr at Obama kan bli tvunget til å føre en mer moderat sentrumspolitikk, slik Clinton måtte før gjenvalget i 1996, da republikanerne vant flertall i representantenes hus.
- Skal Obama få gjennomført videre deler av sitt valgprogram er han uansett tvunget til å kompromisse med republikanere og med et republikansk flertall må de også ta ansvar for politikken som føres, sier Melby til Aftenposten.no.
Offensiv
Melby tror Obama kan få problemer med å gjennomføre en ny og mer miljøvennlig miljøpolitikk, hvis han ikke sikrer flertall i Representantens hus.
Men da presidenten møtte pressen i dag var han likevel på offensiven.
- Jeg vil be senatet om å vedta den nye klimalovgivningen, men jeg vil fortsatt ha en mer omfattende lovgivning, sa Obama ifølge nyhetsbyrået AP.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- The toll of war now includes more amputees

