-
Mousavi sier urolighetene i Iran ikke vil bli mindre om han og den andre opposisjonskandidaten Medi Karoubi pågripes, slik tilhengere av den iranske presidenten krever.FOTO: BEHROUZ MEHRI/ AFP
Mousavi: - Rede til å dø for folket
Iran er krise, mener den iranske opposisjonslederen Mir Hossein Mousavi.
Les også:
– Jeg vil ikke nøle med å bli en av martyrene som realiserer religiøse og nasjonale rettigheter for folket, sier Mousavi i en uttalelse på det opposisjonelle nettstedet Jaras.
Demonstrasjoner og motdemonstrasjoner, sammenstøt og omfattende pågripelser har preget Iran de siste ukene, og president Mahmoud Ahmadinejads tilhengere krever at Mousavi og opposisjonsleder Medi Karoubi må pågripes.
Noen har også tatt til orde for at de opposisjonelle skal henrettes.
– Å pågripe Mousavi og Karoubi vil definitivt ikke løse problemene, ettersom folkets protester har utviklet sin egen drivkraft, sier Mousavi.
Han understreker at Iran er i en alvorlig krise og krever at valgloven endres, mediesensuren fjernes og at politiske fanger løslates.
Mousavi tapte sommerens presidentvalg, men opposisjonen protesterer fortsatt mot resultatet og mener valget var preget av fusk.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- The toll of war now includes more amputees

