Muslimer føler seg uglesett og overvåket
Muslimer i USA har forsøkt å gjøre seg mindre synlige siden Al-Qaidas angrep 11. september, men tvinges likevel ut i det offentlige rom.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
En muslimsk kvinne fra Los Angeles-området regner med at myndighetene overvåker hennes bidrag til veldedige formål, og har sluttet å gi penger til muslimske organisasjoner.I Sacramento har en ung imam brutt med gammel tradisjon og barbert bort deler av skjegget sitt, i håp om å se mindre truende ut for ikke-muslimske medborgere.Siden 11. september 2001 har økt overvåking og mistenksomhet gjort amerikanske muslimer mer forsiktige med å uttrykke sin tro, sier de selv. Men andre muslimer i California har gjort en annen vri.
Norsk enerett: Aftenposten.
Israel- kritikk.
For eksempel Irvine, en 19 år gammel student ved University of California, som bærer hijab til daglig. Sammen med andre likesinnede i den muslimske studentunion organiserte hun i vår et Israel-kritisk program som de kalte "Holocaust i Det hellige land". Irvine hjelper også til med innsamlinger til støtte for muslimer hun mener er blitt utsatt for urettmessig mistanke av terroretterforskere.Erfaringene til disse tre amerikanske muslimene gjenspeiler de nye og til dels motstridende virkninger av terrorangrepene 11. september. I de fem år som er gått, har noen muslimer prøvd å gjøre seg mindre synlige, mens andre er mer dristige mens de lever og arbeider ved siden av sine amerikanske medborgere.Ny identitet.
- Hva vi ser her, er at det er i ferd med å vokse frem en ny muslimsk-amerikansk identitet, sier Zahid H. Bukhari, som er direktør for et amerikanskmuslimsk studieprogram ved Georgetown University. Tidligere er det samme skjedd med afrikanskamerikanere, latinere, jøder, japanere og katolikker. Nå er det muslimenes tur til å bli del av det lappeteppe som livet i Amerika er, sier han.Uten 11. september kunne det ha tatt enda et tiår før de ekstremt uensartede og avsondrede muslimske innvandrergruppene - mellom seks og åtte millioner mennesker - hadde funnet sin plass i USAs offentlige rom. Terrorhandlingene på amerikansk jord har tvunget dem inn i det, riktignok under det mange muslimer selv oppfatter som mistenksomme blikk fra både myndigheter, media og naboer.Noen av dem bytter til hemmelig telefonnummer, og leier postbokser på postkontoret for å slippe å oppgi sin boadresse. Enkelte har til og med sluttet å gå til bønnemøtene i moskeen.- Det er usedvanlig strevsomt å være muslim i Amerika i dag, fordi vi alltid er i fokus, sier Napa Phyukal Qach, som hører til Al-Fatiah islamsk senter i Azusa i California. Hun innvandret til USA fra India til USA i 1977 for å gifte seg i et arrangert ekteskap.Norsk enerett: Aftenposten.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- The toll of war now includes more amputees

