-
Michelle og Barack Obama fikk en lite oppløftende nyttårshilsen fra NASA-forsker James Hansen.FOTO: TIM SLOAN/ AFP
NASA-forsker skrev brev til Obama
James Hansen ber i et personlig brev Barack og Michelle Obama ta drastiske grep i klimakampen. Her er hans ønskeliste.
AV: stine barstad
Les også:
Leder for NASAs Goddard Institute for Space Studies, den kjente klimaforskeren James Hansen, har skrevet en personlig nyttårshilsen til USAs påtroppende president Barack Obama og hans kone.
I brevet berømmer han Obama for hans valgkampretorikk om "Planeten i fare", skriver the Guardian.
Samtidig uttrykker han sterk skepsis til systemet med fastsatte utslippsmål og kvotehandel (cap and trade) som har vært basis for Kyotosystemet, og som ti amerikanske stater innførte en variant av fra nyttår - som han mener er ineffektivt og ikke i samsvar med størrelsen på klimaproblemet.
Hansen mener dagens system gjør det for lett for landene å lure seg unna sine forpliktelser. Han nevner blant annet Japan som eksempel. Landet har økt sitt kullforbruk, og kompensert for dette med å kjøpe klimakvoter fra Kina. Men Kinas utslipp har også fortsatt å øke kraftig.
Hansen nevner i stedet tre tiltak han mener må komme på plass for å få bukt med den globale oppvarmingen:
- Ny og forsterket forskning på såkalte fjerdegenerasjons atomkraftverk, som kan bruke atomavfall som brennstoff.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- The toll of war now includes more amputees

