Utskrift er sponset av InkClub InkClub

NATO-soldater drepte to år gammel jente

Soldater fra den NATO-ledede ISAF-styrken i Afghanistan skjøt lørdag ned og drepte en to år gammel afghansk jente.

ISAF-ledelsen beklager hendelsen som fant sted i Helmand-provinsen i Sør-Afghanistan og opplyser at den lille jenta ble truffet av et varselskudd.

Varselskuddet ble avfyrt da en bil kom for nær en ISAF-patrulje, heter det i en kunngjøring. Skuddet skal ha rikosjettert og traff deretter den lille jenta som oppholdt seg utenfor familiens hus.

– Familien tok senere med seg barnet som var truffet i hodet til en ISAF-forlegning for å få legehjelp. Dessverre så døde barnet, heter det kunngjøringen fra ISAF.

En rekke sivile afghanere er i år drept under tilsvarende episoder der utenlandske soldater har avfyrt varselsskudd for å holde folk unna veisperringer og patruljer.

ISAF har vært rammet av en rekke selvmordsangrep der sprengstoff enten har vært skjult i biler eller har vært festet på kroppen til selvmordsbombere som har oppsøkt soldater.

Den USA-ledede styrken som jakter på al-Qaida og Taliban i Afghanistan, og som opererer side ved side med ISAF-styrken, hevdet lørdag å ha drept over 30 opprørere i nærheten av Musa Qala i Helmand-provinsen.

Taliban har i flere måneder kontrollert Musa Qala, som ifølge lokale tjenestemenn fungerer som et hovedkvarter for opprørere.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger