-
Netanyahu kom til Ottawa, hovedstaden i Canada, søndag. FOTO: APFOTO: Pawel Dwulit
Netanyahu: Full støtte til militæraksjonene
Israels statsminister angrer ikke.
AV: mari torsdotter hauge
Israels statsminister Benjamin Netanyahu gir sin fulle støtte til militæraksjonen som tok livet av mellom 10 og 20 sivile aktivister på et skip med nødhjelpsutstyr til Gaza mandag, melder AP.
Netanyahu ga uttrykk for dette da han snakket med topper i Israels diplomati og forsvar på telefon fra Canada.
Han er i Canada for et møte med landets statsminister, Stephen Harper, og skal etter planen til Washington D.C. for å snakke med Obama.
En israelsk talsmann bekrefter mandag at Netanyahu flyr til den amerikanske hovedstaden for møtet til tross for den diplomatiske krisen etter at Israel angrep nødhjelpsflåten til Gaza.
- Det er veldig viktig at vi setter oss ned med venner og allierte og snakker om våre felles bekymringer, sier Netanyahus talsmann, Mark Regev, til canadisk fjernsyn mandag.
- Organisatorene må ta skylden
Israels forsvarsminister, Ehud Barak, sier at de som har organisert Gaza-flåten selv må ta skylden for drapene, skriver den israelske avisen Haaretz .
Under en pressekonferanse sa han til fremmøte reportere at Israel er klar for å ta konsekvensene av sine handlinger, og vil fortsette å beskytte sin selvstendighet.
Han beklaget dødsfallene, men kalte flåten en politisk provokasjon og hevdet at de som støttet dem støtter voldelige terrororganisasjoner.
Fordømmer angrep
Angrepet har blitt sterkt fordømt verden over, og flere israelske ambassadører er kalt inn på teppet i landene hvor de er utstasjonert.
Skipet hvor aktivistene ble drept er tyrkisk, og Tyrkia har reagert særlig sterkt på angrepet. Landets ambassadør til Israel er kalt hjem, tre militærøvelser med Israel er avlyst, og statsministeren har reist hjem fra møter i utlandet for å takle den diplomatiske krisen.
Varsler demonstrasjoner
Flere steder i verden arrangeres nå demonstrasjoner utenfor israelske ambassader. På Vestbredden er flere mennesker skadet, blant dem fredsaktivister, etter at politiet brukte tåregass-granater mot demonstrantene.
I Oslo arrangerer Palestinakomiteen demonstrasjon utenfor Israels ambassade i Parkveien, og politiet har på forhånd styrket sikkerheten utenfor ambassaden.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- The toll of war now includes more amputees

