Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Nigerias president Yar' Adua sammen med sin kone Hajiya Turai.

    FOTO: AFP/Jerome Delay

Nigerias president sporløst forsvunnet

Presidenten har ikke vist seg på seks uker.

55 samfunnstopper og opposisjonspolitikere krever synlig bevis på at den nigerianske presidenten fortsatt er i live og i stand til å regjere, seks uker etter at han forlot landet for å motta medisinsk behandling.

President Yar’ Adua (58) forlot Nigeria 23. november etter å ha klaget over smerter i brystet, og har siden ikke vist seg offentlig. Han skal angivelig være i Saudi Arabia, hvor han mottar medisinsk behandling, men det lange fraværet har skapt et politisk tomrom i Afrikas mest folkerike land og et av verdens største oljeeksporterende land.

- Det er vår politiske rett som borgere å vite hvor presidenten er og få informasjon om hans helsestatus, sier Emmanuel Onwubiko fra den nigerianske Human Rights Writers Association til Times Online .

Vi ser ham ikke, vi vet ikke hvor han er, og vi vet ikke engang hva han holder på med. Rotimi Akeredolu, som leder den nigerianske advokatforeningen

Yar’ Aduas fravær skal allerede ha begynt å få merkbare følger i det sentraldirigerte styresettet, hvor svært mye makt er samlet hos presidenten.

Det forsinkede tilleggsbudsjettet for å dekke det statlige forbruket frem til mars fikk tilslutt presidentens signatur i forrige måned, fra sykesengen på en klinikk i i den saudiarabiske byen Jeddah.

I forrige uke måtte Idris Kutigi, avtroppende høyesterettsjustitiarius, selv innsette sin etterfølger, noe enkelte jurister mener er rettsstridig.

- Vi ser ham ikke, vi vet ikke hvor han er, og vi vet ikke engang hva han holder på med, sier Rotimi Akeredolu, som leder den nigerianske advokatforeningen.

Nigeria er et strekt splittet land, med store motsetninger mellom ulike folkegrupper, og konflikter mellom det muslimske nord og det i hovedsak kristne sør har vært vanskelig å håndtere.

Fredsforhandlinger



Niger-deltaet, den oljerike regionen sør i landet, har i årevis vært omfattet av etnisk uro, og opprørsgrupper har i flere år slått hardt til mot oljeindustrien. Nå råder det frykt for at presidentens fravær kan forhindre pågående fredsforhandlinger.

Bevegelsen for frigjørelse av Nigerdeltaet (MEND) inngikk i fjor sommer en avtale om våpenhvile, etter at president Yar' Adua ga amnesti til alle som la ned våpenene. Siden den gang har tusenvis av medlemmer benyttet seg av amnestiet.

I desember i fjor ble imidlertid en oljeledning angrepet av væpnede menn, under anklager om at presidentens manglende tilstedeværelse i landet hindrer fredssamtaler.

Taus om terrorforsøk



Det som kanskje har vakt størst oppsikt internasjonalt er presidentenes taushet etter det angivelige terrorforsøket mot USA. Presidenten har ikke kommentert siktelsen mot den nigerianske borgeren Umar Farouk Abdulmutallab for mordforsøk og forsøk på å bruke masseødeleggelsesvåpen.

Neste uke vil en føderal domstol i hovedstaden Abuja starte tre adskilte søksmål som har til hensikt å tvinge Yar’ Adua til å gå av. Et av kravene er at han overdrar makten til visepresidenten, et annet krever hans avgang, mens det tredje at alle politiske beslutninger som er tatt i hans fravær, annulleres.

Les også

Siste fra seksjon

Fullt navn: Federal Republic of Nigeria Styresett: Republikk, i praksis 36 stater i en føderal republikk. Befolkning: 150 millioner Hovedstad: Abuja Levevilkår: Nummer 158 på FNs liste over 182 land Korrupsjon: Nummer 121 på Transparencys liste over 180 land, der 1 er best. Offisielt språk: Engelsk Nasjonaldag: 1. oktober Valuta: Naira Flateinnhold: 923 768 kvadratkilometer Høyeste punkt: Chappal Waddi 2419 moh. Har lenge vært preget av politisk ustabilitet og korrupsjon. Kjent for e-postbrukere i Vesten for svindelforsøk med såkalte Nigeria-brev. (Kilde: Atekst)

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger