-
Her letter jagerflyet
Flyet er et av de seks F16-flyene som er Norges bidrag til Libya-operasjonen.VIDEO:
Norske F16-fly avbildet på Ørlandet før avreise til Sicilia og deltakelse i operasjonen mot Libyas diktator Muammar Gadafi.FOTO: FOTO DAN ÅGREN, ADRESSEAVISEN
Norske jagerfly må vente
Norske jagerfly vil ikke bli satt inn i Libya før det er klart hvem som har kommando over operasjonen, sier forsvarsminister Grete Faremo.
AV: NTB og nicolai heyerdahl
Les også:
Det opplyser forsvarsminister Grete Faremo til NTB.
Hvem skal lede operasjonen
- Det er avgjørende at vi får på plass et effektivt kommandosystem som gir oss tilstrekkelig innsyn i beslutningsprosesser, mandat og regler for operasjonen. Dette er viktig med tanke på at norsk militærmakt skal anvendes under nasjonal kontroll, sier hun.
Inntil videre får de norske jagerflyene ikke delta i angrepene, men må avvente den politiske tautrekkingen i NATO fra sin nye base ved Middelhavet.
Ingen i ledelsen i Forsvarsdepartementet var mandag ettermiddag tilgjengelige for kommentar. Aftenposten.no får opplyst at det er tre alternativer for hvordan operasjonen i Libya vil bli organisert:
1. En ren Nato-operasjon.
2. Ulike nasjoner som benytter seg av Natos struktur.
3. En frittstående koalisjon.
Inntil det er avgjort hvem som leder operasjonen, og inntil norske offiserer er med i gruppen der beslutningene tas, vil ikke de norske flyene nærme seg libysk territorium.
Intensjonen er at kommandoen for koalisjonens operasjoner i Libya vil bli overført til NATO. David Cameron, Storbritannias statsminister.
- Mange faktorer
Opplysningene fra Faremo kommer samme dag som norske jagerfly satte kursen mot Kreta i Middelhavet.
- Det er snakk om noen dager før vi ser flyene i aksjon. Det er mange faktorer som må være på plass først, fortalte informasjonsoffiser Brynjar Stordal ved Luftforsvaret i Bodø mandag formiddag.
Angrepene fra amerikanske, franske, britiske og canadiske styrker i helgen har vært underlagt en midlertidig amerikansk kommando, men USA har vært klar på at landet ikke vil fortsette å ha denne rollen, skriver NTB.
Det har blitt diskutert hvilken rolle NATO skal ha i operasjonen, og Storbritannias statsminister David Cameron kom ifølge nyhetsbyrået Reuters med følgende uttalelse mandag ettermiddag:
- Intensjonen er at kommandoen for koalisjonens operasjoner i Libya vil bli overført til NATO.
Må finne riktig balanse
Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) sa tidligere mandag at det er viktig å finne en balanse som arabiske land kan være fornøyd med.
– Vi mener det er viktig med en bred allianse som omfatter land med bakgrunn i NATO, og også land fra den arabiske regionen. Det er naturlig at NATO med sin erfaring understøtter en slik operasjon, men det bør være slik at alle som deltar i den, er bekvem med det kommandooppsettet som velges, sier Støre til NTB.
Støre ville ikke gå nærmere inn på sin oppfatning av hvordan Libya-aksjonen bør ledes.
– Det kan jo trekke i retning av at de landene som deltar, organiserer en slik kommando. Vestlige land vil ha sin bakgrunn i NATO, og sånn sett ta med seg de erfaringer og strukturer som ligger der, sier Støre.
Han synes ikke det er problematisk at Norge har sendt F-16-fly før kommandostrukturen var avklart.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Swiss man reintroduces his cousin: Anne Frank


