-
Her blir Aftenpostens reporter arrestert
Iført håndjern ble Jørgen Lohne tatt med til kjelleren i innenriksdepartementet i Irans hovedstad Teheran.VIDEO:
Hundretusener demonstrerte til støtte for Mousavi på Azadi (Frihets)-plassen i Teheran mandag.FOTO: AP
Ny opptelling av stemmer i Iran
Iransk statlig TV melder at landets øverste lovgivende organ, «Vokterrådet», har besluttet at omstridte stemmer fra fredagens presidentvalg skal telles på nytt.
AV: anders nordstoga , halvor tjønn, aftenpostens korrespondent
Publisert:
Oppdatert:
Bildeserie: Vokterrådets kunngjøring skjer som resultat av flere dager med voldsomme protester etter fredagens presidentvalg. Ifølge rådets talsmann, Abbas Ali Kadkhodaei, vil bare stemmer fra stemmelokaler hvor kandidatene har bestridt resultatet, telles på nytt. En talsmann for Moussavi sier tirsdag at dette ikke er nok. Han ønsker et fullstendig omvalg. Ifølge det offisielle resultatet vant sittende president Mahoud Ahmadinejad valget med 63 prosent av stemmene. Reformkandidat Mir Hossein Mousavi fikk bare 34 prosent, til tross for at meningsmålinger tydet på at han hadde en solid ledelse.
FOTO: Ben Curtis
Overraskende resultater
Påstander om valgfusk og massedemonstrasjoner fulgte kunngjøringen av valgresultatet. Minst . Blant de mer oppsiktsvekkende resultatene, er Ahmadinejads oppslutning i motkandidatenes hjembyer. I Mousavis hjemby Shabestar i iransk Aserbajdsjan, en region med sterk lokal identitet, fikk Ahmadinejad 5000 av 7000 avgitte stemmer. I den lille hjembyen til Mohsen Rezai, som kom på tredjeplass i valget, fikk Ahmadinejad 830 av 900 stemmer.- Omtelling kan gi endringer
Iran er et land med store etniske og regionale motsetninger. Kandidater får vanligvis overveldende oppslutning i sine byen eller etniske grupper. Dette er nå tilsynelatende snudd helt på hodet. Den største gåten etter valgopptellingen i Iran er kanskje at resultatet ble kunngjort bare to-tre timer etter at valglokalene stengte. I løpet av denne tiden skal flere titalls millioner stemmer ha blitt talt opp. Ifølge Associated Press uttaler Vokterrådet at en omtelling kan føre til endringer i kandidatenes oppslutning. Mousavi har protestert på valgresultatet til Vokterrådet, og bedt om at valget blir annullert. Vokterrådet består av tolv medlemmer, hvorav halvparten er geistlige og den andre halvparten er eksperter på islamsk lov. Rådets myndighet inkluderer å godkjenne valgresultat.- Heradstveit:
FOTO: BEHROUZ MEHRI
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Swiss man reintroduces his cousin: Anne Frank


