Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Barna lider i Pakistan

    Mangel på rent vann gjør at 3.5 millioner barn i Pakistan kan rammes av dødelige sykdommer.

    VIDEO:

Nye oversvømmelser truer Pakistan

Flomvannet har begynt å trekke seg tilbake i mesteparten av Pakistan, men i de sørlige delene av landet er flere byer truet av oversvømmelse.

Flommene har sakte, men sikkert beveget seg fra nord til sør i Pakistan i løpet av den siste måneden. En femdel av landet og 17 millioner av dets 167 millioner innbyggere er rammet.

Det er provinsen Sindh sør i Pakistan som er hardest rammet. Ifølge FN har det vært oversvømmelser i 19 av provinsens 23 distrikter.

– Mer enn syv millioner mennesker er fordrevet i Sindh siden 3. august, én million bare de to siste dagene, sier provinsens nødhjelpskommissær Ghulam Ali Pasha.

Byer truet

Katastrofen er så omfattende at myndighetene ikke kan håndtere den alene, sier nødhjelpskommissæren, som nå ber om internasjonal hjelp. Om lag 2,3 millioner mennesker har fortsatt behov for telt og matvarer.

– Vi kjemper nå for å redde Thatta og andre byer i Sindh, legger han til.

Andre tjenestemenn sier flomvannet nå beveger seg raskt mot Thatta. Områder i utkanten av byen er allerede oversvømmet.

Thatta er tømt for mennesker, og hundretusener har tatt med seg eiendeler og buskap og flyktet til steder som Makli og Karachi.

Pakistanske myndigheter gjør alt de kan for å redde byen, sier Sindh-provinsens vannminister Jam Sifullah Dharejo.

– Lørdag er en svært viktig dag for Thatta. Vi tar i bruk alle ressurser for å forhindre at flomvannet når fram til byen. Innsatsen er gigantisk, sier han.

Barn rammet av feilernæring

Ifølge FN er det stor fare for feilernæring og sykdom blant barn som er fordrevet som følge av flommen i Pakistan.

– Vi må samarbeide for å sikre at barn som allerede lider av feilernæring, ikke dør av sykdom, og for å forhindre at flere blir feilernærte og syke, sier Martin Mogwanja, FNs nødhjelpskoordinator i Pakistan.

Ifølge ham står 72.000 barn som er rammet akutt feilernæring i flomområdene, i fare for å dø.

Ifølge FNs barnefond UNICEF har mange av barna lite eller ingenting å drikke.

– Vi frykter en dødelig synergi av vannbårne sykdommer, dehydrering og feilernæring, sier UNICEFS representant Karen Allen.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Mange steder ser det lysere ut for flomofrene. Men sør i Pakistan stiger vannet fortsatt. FOTO: REUTERS / ATHAR HUSSAIN

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger