Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Døde menns teorier
Obama: - Tiden er kommet for å legge vekk barnslige ting
Barack Obama i sin første tale som USAs 44. president.
AV: anders nordstoga, kristoffer rønneberg
Publisert:
Oppdatert:
- - Vi hørte suset av to millioner mennesker
- Før talen: - Enorm stemning
- - Vi er vitner til historie
- Siste avskjed fra Bush
- Slik blir Obama innsatt
- Se bildene fra Washington
- Obamas innsettelsestale
- - Dette gjorde Bush riktig
- Washington klar for Obama-fest
- Toger i Lincolns fotspor
- Amerikanske drømmer
- Siste nåde fra Bush
- Pilothelten invitert av Obama
- Stordalen på Obama-ball
- Cheney i rullestol under innsettelsen
- Kastet sko som avskjedshilsen
Se også: Bildeserie:
Etter en begivenhetsrik kald vinterdag i Washington D.C.
fikk USA klokken 18.00 i dag norsk tid sin 44. president. I sin innsettelsestale ga Barack Obama
et løfte til verden: - Og så til alle folk og regjeringer som ser på i dag, fra de mest storslåtte hovedsteder til den lille landsbyen hvor min far ble født: Vit at Amerika er en venn av hver nasjon og hver man, kvinne og barn som søker en fredelig og verdig fremtid, og at vi er klare til å lede igjen, sa Barack Obama. Det hvite hus offisielle sider er allerede oppdaterte.
Les hele talen her: Nettprat onsdag kl. 10:
Dette skjedde før Barack Obama ble president:
En av dagens «snakkiser»:
Artikkelen oppdateres fortløpende.
Aftenposten følger innsettelsen i Washington i hele kveld.
FOTO: JASON REED
Les hele talen her: Nettprat onsdag kl. 10:
Uvanlig usikker
Det var en uvanlig usikker Obama som avla eden. Flere ganger snakket han og høyesterettsjustitiarius John Roberts i munnen på hverandre. Den nye presidenten holdt en innsettelsestale som understreket alvoret ved den økonomiske krisen og krigene USA er innblandet i. Han signaliserte en tydelig kursendring fra Bush. - Jeg står her i dag ydmyk av oppgaven foran meg, begynte Obama. Dernest takket han president Bush for hans innsats for landet og for å ha bidratt til et velorganisert maktskifte. «Folk vil dømme deg for hva du kan bygge, ikke hva du ødelegger» Barack ObamaKommentarer til Bush
Som en mulig kommentar til Bush-administrasjonens juridiske krumspring i «Krigen mot terror» understreket Obama behovet for å være trofaste mot forfedrenes idealer og dokumentene som grunnla nasjonen -- ikke minst «når det skyer over og stormen raser». Også følgende formuleringer vil mange sikkert oppfatte som adressert til Bush: - Folk vil dømme deg for hva du kan bygge, ikke hva du ødelegger. [...] Det som kreves av oss nå, er en nå æra av ansvarlighet. «Det som kreves av oss nå, er en nå æra av ansvarlighet» Barack Obama Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: TIMOTHY A. CLARY
Håp over frykt
Obamas innsettelsestale inneholdt flere kjente formuleringer fra hans tidligere taler om håp og frykt . Han har snakket om «frykten for at den neste generasjonen må sette lavere mål» enn tidligere generasjoner. - At vi er i krisetider er vel forstått. Jeg er her for å si at utfordringene er virkelige, de er alvorlige og mange. De vil ikke være enkle eller raske å møte. Men vit dette Amerika: de vil bli møtt. På denne dagen samles vi fordi vi har valgt håp fremfor frykt, sa Obama. - Ingenting er så tilfredsstillende for ånden, som å gi alt for å løse en vanskelig oppgave. «Ingenting er så tilfredsstillende for ånden, som å gi alt for å løse en vanskelig oppgave» Barack Obama- Legge vekk barnslige ting
Han understreket videre behovet for å samle befolkningen for å møte disse utfordringene. - Vi er en ung nasjon, men som Skripten sier, tiden er kommet for å legge vekk barnslige ting [[...] Fra og med i dag, må vi plukke oss selv opp, tørke av støvet, og begynne arbeidet med å gjenskape Amerika, sa Obama. - Vi er en nasjon av kristne og muslimer. Jøder og hinduer og ikke-troende, påpekte han. «Vi er en ung nasjon, men som Skripten sier, tiden er kommet for å legge vekk barnslige ting» Barack ObamaEskorterer Bush ut av byen
Obama unnlot ikke å nevne den historiske betydningen av at en svart mann nå er president. - En mann, hvis far for mindre enn 60 år siden ikke kunne bli servert ved en lokal restaurant, kan nå stå foran dere og avlegge den mest hellige ed, sa han. Obamas skal nå paradere fra Capitol Hill til Det hvite hus. Først skal han eskortere Bush til helikopteret Marine One, som skal fly ham ut av Washington. «Og så til alle folk og regjeringer som ser på i dag, fra de mest storslåtte hovedsteder til den lille landsbyen hvor min far ble født: Vit at Amerika er en venn av hver nasjon og hver man, kvinne og barn som søker en fredelig og verdig fremtid, og at vi er klare til å lede igjen» Barack Obama Artikkelen fortsetter under.
FOTO: Elise Amendola
FOTO: Ron Edmonds
Les også
Siste fra seksjon
-
Israelske diplomater angrepet
En diplomat fra Israel er skadet etter at en bombe eksploderte i bilen hans i New Dehli mandag. Samtidig ble et tilsvarende angrep i Georgias hovedstad Tbilisi avverget da politiet fant bomben før den detonerte.
13 februar 2012 13:39
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Magnitude 5.8 earthquake strikes Costa Rica
- Russia says it's open to an agreement on Syria; Homs under attack again
- Adele dominates Grammys as tributes to Whitney Houston flow
- President Obama will present his 2013 budget plan Monday
- More questions than answers surround sudden death of Whitney Houston


Kommentarer