Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • President George Bush og kona Laura tok imot Barack Obama og den kommende førstedamen, Michelle Obama, mandag kveld.

    FOTO: MANDEL NGAN/AFP

Obama i det ovale kontor for første gang

Barack Obama møtte president George W. Bush for første gang siden valget. Samtidig ble Michelle Obama vist rundt i Det hvite hus av førstedame Laura Bush.

Les også: Obama motarbeider Bush Den nyvalgte presidenten og kona Michelle gikk inn dørene til Det hvite hus like før klokken 20.00 norsk tid mandag kveld. De kom kjørende i en svart limousin, og ble møtt av president Bush og kona Laura da de gikk ut av bilen. Etter en kort fotoseanse gikk de inn i det som blir Obama-familiens hjem om drøyt to måneder.

Tar over 20. januar

Obama tiltrer som president samme dag som Bush går av: 20. januar 2009. Mandag kveld satt de to mennene sammen i omtrent én time, og dette var Obamas første besøk i «det ovale kontor». Det var også deres første møte siden valget 4. november. Bush og Obama diskuterte flere temaer, men fokuserte mest på finanskrisen, ifølge CNN. Detaljene fra møtet er ikke kjent, og de holdt heller ingen pressekonferanse etterpå. - Dette er en veldig privat samtale, sa Bushs talskvinne, Dana Perino, før møtet. I minuttene før de entret «det ovale kontor» gikk de to mennene rundt i hagen utenfor Det hvite hus, og de stoppet flere ganger for fotografene.

Privatvisning

Mens mennene deres diskuterte ga Laura Bush, den avtroppende førstedamen, Michelle Obama en omvisning i resten av Det hvite hus. Kvinnene vil bruke mest tid i presidentfamiliens private residens, blant annet soverommene tidligere presidentbarn har brukt, sa Perino før «privatvisningen». Michelle og Barack Obama har to døtre, Malia (10) og Sasha (7). Jentene var hjemme i Chicago mens foreldrene besøkte en av verdens mest kjente bygninger.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

FOTO: MANDEL NGAN/AFP

FOTO: CHARLES DHARAPAK/AP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

To menn døde i bussulykke i Balsfjord

To menn er bekreftet omkommet i en bussulykke i Balsfjord i Nord-Troms mandag morgen. Syv eller åtte personer er skadet og fraktet til sykehus, ifølge politiet i Troms.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger