Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Barack Obama vil skape mellom 3 og 4 millioner arbeidsplasser innen 2010.

    FOTO: Charles Dharapak / AP

Obama lover å skape arbeidsplasser

USAs påtroppende president Barack Obama sier at hans forslag til å stimulere amerikansk økonomi vil bevare eller skape mellom 3 og 4 millioner arbeidsplasser innen 2010.

Nesten 90 prosent av arbeidsplassene er i privat virksomhet, sier Obama i sin ukentlige radio- og internettale.

Rundt 500.000 arbeidsplasser vil bli skapt gjennom investeringer i ny og ren energi. Investeringene skal doble produksjonen av alternativ energi de neste tre årene og samtidig effektivisere energibruken i 2 millioner amerikanske hjem.

Tallene framgår av en analyse av Obamas stimulansepakke for amerikansk næringsliv, og ifølge Obama vil det skapes 400.000 nye arbeidsplasser for å bedre USAs infrastruktur, blant annet ved å reparere og utbedre veier, bruer og skoler.

Planen, som har som mål å snu USAs økonomiske utvikling og løfte landet ut av krisen, omfatter også utvidet rett til arbeidsløshetstrygd og helseforsikring, skattelette på 1.000 dollar for 96 prosent av alle arbeiderfamilier og bistand til delstater som står foran nedskjæring i tjenester som politi, brannvesen, utdanning og helsevesen.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

To menn døde i bussulykke i Balsfjord

To menn er bekreftet omkommet i en bussulykke i Balsfjord i Nord-Troms mandag morgen. Syv eller åtte personer er skadet og fraktet til sykehus, ifølge politiet i Troms.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger