Økt støtte til Hamas
Tre av fire palestinere ønsker at den islamistiske regjeringen skal forhandle med Israel om en fredsløsning.
AV:
aftenpostens
korrespondent
Publisert:
Oppdatert:
I løpet av de to første månedene etter det palestinske valget 25. januar økte oppslutningen om islamistorganisasjonen Hamas, viser en meningsmåling. Den viser også økende støtte til tanken om forhandlinger med Israel og et overraskende stort flertall for tanken om en tostatsløsning, det vil si opprettelse av en palestinsk stat side om side med Israel.Det målingen viser, kan tyde på at israelsk og vestlig press og trusler om sanksjoner har øket, snarere enn svekket, oppslutningen om Hamas, heter det i presentasjonen av resultatene.Mens Hamas ved valget på Vestbredden og Gazastripen fikk en oppslutning på 44 prosent, svarer nå 47 prosent at de ville stemt på Hamas "hvis det var valg i dag". Målingen har en feilmargin på 3 prosent.
Fredsprosessen.
Målingen tyder på at palestinerne i dag "er mer moderate og rede til kompromisser enn noen gang tidligere", heter det i presentasjonen. Således ønsker 75 prosent at Hamas skal forhandle med Israel om fred. Omtrent like mange er tilhengere av en fremforhandlet israelsk tilbaketrekning fra den okkuperte Vestbredden, mens bare 23 prosent støtter tanken om en ensidig israelsk retrett, slik Ehud Olmerts regjering nå legger opp til.Den "kanskje mest moderate og overraskende holdningen" er den som gjelder spørsmålet om en tostatsløsning. 66 prosent vil støtte anerkjennelse av Israel som en stat for det jødiske folk i sammenheng med en fredsavtale der Israel samtidig anerkjenner Palestina som en stat for det palestinske folk. Så sent som i desember i fjor var 57 prosent tilhengere av en slik løsning.Les også
Siste fra seksjon
-
Svensk 15-åring anmeldt for «facerape»
En tenåring fra Norrköping er anmeldt for å ha oppdatert Facebook-statusen til en jevnaldrende gutt.
28 mai 2012 08:54
Relaterte bilder
Giverlandene kan gjerne sende støtte til palestinerne viapresidentkontoret, hvis det foretrekkes fremfor direkte budsjettstøttetil Hamas-regjeringen, sier president Mahmoud Abbas. FOTO: SARA JOHANNESSEN / SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
To menn døde i bussulykke i Balsfjord
To menn er bekreftet omkommet i en bussulykke i Balsfjord i Nord-Troms mandag morgen. Syv eller åtte personer er skadet og fraktet til sykehus, ifølge politiet i Troms.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Beryl whips northwest Florida and southern Georgia
- Relative: Man now suspected in Etan Patz death was reported to police decades ago
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria

