Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Ønsker dialog med Hamas

Det må bli slutt på solospill fra enkeltland, sier stortings-president Thorbjørn Jagland. SVs ønske om å kalle tilbake den norske ambassadøren får ingen støtte.

–Det er helt horribelt det som nå skjer, at lederne på begge sider holder sin egen befolkning som gisler på denne måten. Egentlig vet de hva som skal til for å komme videre. Hamas må anerkjenne staten Israel innenfor grensene fra 1967. Og Israel må godta etableringen av en palestinsk stat som følger de samme grensene. Men til tross for at de egentlig vet hva som skal til, fortsetter denne tragedien, sier Thorbjørn Jagland.

Situasjonen krever et helt annet og mer sammensatt diplomati, mener han.

–For det første må det internasjonale samfunn bli mye mer samkjørt. For det andre kreves det aktiv deltagelse i prosessen fra alle parter som betyr noe i området, også fra Iran, Syria og Hamas.

–Men er det realistisk å tro at det internasjonale samfunn vil trekke inn Hamas?

–Ja. Men forutsetningen må være at alle står bak, at ingen driver solospill. Det nytter ikke at ett eller noen få land forholder seg til Hamas, da blir det umulig å legge press på bevegelsen. Det så vi jo tydelig da Norge anerkjente Hamas. Det førte ikke til noe, men det hadde fått betydning hvis nesten alle andre hadde gjort det samme.

Avviser SV.

Forslaget fra SVs nestleder Audun Lysbakken om å kalle hjem Norges ambassadør i Israel, er for Jagland et eksempel på solospill og egenmarkeringer som bare gjør vondt verre. Jagland får støtte fra samtlige av de andre partiene på Stortinget når han avviser SVs utspill. Med SV som unntak, mener alle partiene på Stortinget at det viktigste nå er at Norge bidrar til et sterkt og samordnet internasjonalt press på Israel og Hamas.

–Norge gikk mot strømmen internasjonalt da vi anerkjente Hamas-regjeringen etter valget i 2006. Det virker nå som om Norge ikke ønsker å ta en profilert rolle og markere et særstandpunkt. Norge har kommet inn i folden igjen. Det er mye som tyder på at man brente seg litt da man internasjonalt gikk i spissen for å anerkjenne Hamas, sier Nils Butenschøn, professor i statsvitenskap.

Håper på Obama.

De fleste norske politikere understreker at det er USA som sitter på nøkkelen til fred i Gaza, og at norske myndigheter bør gjøre det de kan for å påvirke amerikanerne.

–Det er bare amerikanerne som kan kutte den gordiske knuten i Israel-Palestina konflikten. Jeg tror Obamas administrasjon vil være opptatt av å gjenoppbygge USAs omdømme, og ingenting vil bidra mer til det enn en varig løsning for palestinerne, sier Åslaug Haga, som representerer Senterpartiet i utenrikskomiteen.

Høyres Erna Solberg mener norske muligheter til å påvirke USA og Israel vil svekkes dersom SV får gjennomslag for solomarkeringer overfor israelerne. –Norges muligheter til å bli hørt avhenger av at man ikke heller for sterkt i palestinsk retning. Derfor virker sololøp mot sin hensikt, sier Solberg.

Les også

Siste fra seksjon

  • Kan slå ut Irans atomanlegg

    Irans president forkynner at landets atomprogram har gjort nye fremskritt. Tiden er inne for å slå til mot Iran, hevder en tidligre toppekspert i Pentagon.

Relaterte bilder

Den nåværende situasjonen krever et helt annet og mer sammensatt diplomati, mener Torbjørn Jagland. FOTO: ODD INGE SKJÆVESLAND

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger