Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Hossein Ali Montazeri satt mange år i husarrest.

    FOTO: AP/SCANPIX

Opposisjonell geistlig død i Iran

Storayatolla Hossein Ali Montazeri er død, 87 år gammel. Montazeri ble regnet som den fremste opposisjonelle blant de geistlige i Iran.

– Hossein Ali Montazeri døde i sitt eget hjem i natt, heter det i en melding fra det offisielle nyhetsbyrået IRNA.

Montazeri var en sentral pådriver for revolusjonen i 1979, men satt mange år i husarrest etter uenigheter med det nåværende regimet i Iran.

Han var utpekt som etterfølger til Ruhollah Khomeini, men falt i unåde få måneder før Khomeini døde i 1989.

I august beskrev storayatollaen den geistlige ledelsen i Iran som et diktatur og hevdet at måten demonstrasjonene etter sommerens valg ble håndtert på kunne føre til regimets fall.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

To menn døde i bussulykke i Balsfjord

To menn er bekreftet omkommet i en bussulykke i Balsfjord i Nord-Troms mandag morgen. Syv eller åtte personer er skadet og fraktet til sykehus, ifølge politiet i Troms.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger