Planla å sprenge fly med bombe skjult i undertøy

Amerikanske CIA har avslørt terrorplaner mot et fly fra Yemen til USA.

Tips Ring: 02286 SMS / MMS: 2286 Anonymt / Kryptert: varsle

Saken oppdateres

Dette melder nyhetsbyrået AP mandag kveld.

Bombeangrepet skulle etter planen gjennomføres i forbindelse med ettårsdagen for drapet på Osama bin Laden, etter det AP erfarer.

Bombe skjult i undertøy

En terrorist med kontakter til al-Qaida har laget en avansert bombe som skulle skjules i undertøy. En lignende bombe ble forsøkt brukt ombord i et fly over Detroit julen 2009, men en teknisk feil gjorde at bomben ikke eksploderte.

Denne gang er det brukt en mer avansert utløser, ifølge amerikanske tjenestemenn som nyhetsbyrået har snakket med.

FBI er i ferd med å undersøke den nye underbukse-bomben. Eksperter sier at bomben ikke inneholder metall. Dermed ville ikke metallsøkerne i flyplassens sikkerhetskontroller gitt utslag, om noen forsøkte å smugle den ombord på et fly.

Det er foreløpig uklart om de nye kroppsscannerne som er i bruk på stadig flere flyplasser ville ha avslørt bomben.

Hadde ikke kjøpt billett

Mannen som er pågrepet i Yemen, hadde ifølge CIA planer om å sprenge et fly fra Yemen til USA. Men han hadde ikke bestemt seg for hvilket fly da han ble avslørt.

Operasjonen mot mannen ble gjennomført omtrent samtidig som Det hvite hus og sikkerhetsdepartementet i USA gikk offtentlig ut og sa at de ikke hadde mistanker om noen planlagte aksjoner i forbindelse med Osama bin Ladens død.

Nyhetsbyrået AP fikk vite om de avanserte bombeplanene i forrige uke, men inngikk en avtale med amerikanske myndigheter at de ikke ville gå ut med  saken før folkene bak bombeplanene var avslørt og pågrepet.

Mesterhjerne

Det er foreløpig ikke kjent hvem som har bygget bomben, men fordi den er så avansert, og har så store likheter med bomben som ble brukt i flyet over Detroit julen 2009, tror myndighetene at det kan være bombemakeren Ibrahim Hassan al-Asiri som står bak.

Les også

- Bombe skulle utløses med mobiltelefon

To pakker som fredag ble stanset på vei fra Jemen til USA, var bomber, bekrefter politiet i Dubai. Den ene bomben skulle ifølge CNN utløses med mobiltelefon.

Al-Asiri konstruerte de første undertøysbombene og to andre bomber som al-Qaida bygget inn i printerkassetter og sendte med fraktfly til USA i 2010.

 

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Denne knøtte-PC-en gjør deg helt anonym på Internett

Med Onion Pi kan du sette opp et sikkert og trådløst tilgangspunkt.

Tjenester