• Lederen for det tyske overvåkingspolitiet (Verfassungsschutz), Heinz Fromm, gikk av forrige mandag.

    FOTO: Peter Thomas/Reuters

Politiskandaler i terroretterforskning

Syv måneder etter avsløringen av at en høyreekstrem terrorcelle sto bak ti drap i Tyskland, avsløres nye store feil i etterforskningen. To polititopper måtte gå.

Mistanken om at høyreekstreme og politiet har forbindelser som må skjules lever i beste velgående i Tyskland.

Denne uken har en komité politikere fra Forbundsdagen fått innsyn i hemmelige dokumenter, og forsikrer at ingen av de tre i terrorcellen NSU sto på overvåkingspolitiets lønningsliste.

Det har nemlig vært en hyppig fremmet teori om hvorfor etterforskningen av terrorcellen har gjort få fremskritt.

Operasjon Rennsteig

Og ikke ubegrunnet, for eksempel er hovedårsaken til at Tyskland ikke har forbudt det høyreekstreme partiet NPD (Tysklands nasjonaldemokratiske parti) at sammenblandingen med politiet er for stor og komplisert.

Både er skjulte agenter partimedlemmer, og partimedlemmer står på politiets lønningsliste som informanter. Lederen for det tyske overvåkingspolitiet (Verfassungsschutz), Heinz Fromm, gikk av forrige mandag, og lederen for overvåkingspolitiet i delstaten Thüringen fulgte på dagen etter.

Avgangene kom som direkte konsekvens at det ble kjent at politiet makulerte flere mapper knyttet til «Operasjon Rennsteig» (oppkalt etter en tursti i delstaten Thüringen) ti dager etter avsløringen av NSUs ti drap i november i fjor.

Operasjon Rennsteig er betegnelsen på overvåkingen av den nynazistiske gruppen Thüringer Heimatschutz i årene 1997-2003, miljøet NSU også kom fra. Flere hemmelige tjenester og mange agenter var involvert.

Les også

- Jeg er skuffet over mine medarbeidere, sa Fromm under høringen i Forbundsdagen torsdag.

Da han først fikk vite at mappene var destruert, fikk han oppgitt falsk, mye tidligere, dato. Fromm utelukker ikke at en avdelingsleder ville skjule noe, skriver avisen Frankfurter Allgemeine.

Tillitskrise

Innenriksministeren åpnet forrige uke en spesiell etterforskning for å finne ut hva som egentlig har skjedd. Det kommer i tillegg til at Forbundsdagen nedsatte en egen komité i januar.

Tilliten til overvåkingspolitiet er på et lavmål, og de politiske reaksjonene kommer fra alle partier. En konservativ representant kalte politiets makuleringspraksis for det rene lotteri, og både De grønne og venstrepartiet Die Linke har kommet med forslag om å oppløse overvåkingspolitiet.

Sliter med bevis

Beate Zschäpe er det eneste overlevende medlemmet av NSU. Hun skal fortsatt ikke ha lagt kortene på bordet, og ifølge avisen Die Welt sliter politiet med å knytte henne til noe annen forbrytelse enn at hun tente på terrorcellens leilighet etter de var avslørt.

Den dag i dag er det ubegripelig at drapene på ni menn med tyrkisk og gresk bakgrunn aldri ble etterforsket som rasistiske. Politiet hevdet de hadde med mafia og etniske forbindelser å gjøre, og gjorde livet til mange pårørende til et mareritt.

At drapene skjedde i flere delstater bidro også til at sammenhengen ikke ble klar, og en konsekvens som er trukket er et nytt politisamarbeid som skal samle all informasjon om høyreekstreme.

På samme sted til samme tid

Politimannen Andreas T. var på internettkafeen i Kassel da Halit Yozgat ble skutt i 2006, kjent som det niende drapet i serien NSU sto bak. Han har benektet å ha sett eller hørt noe, mens de lokale etterforskerne hevder at han må ha snublet i liket for å komme seg ut, skriver Frankfurter Allgemeine. Andreas T. er ikke lenger ansatt i overvåkingspolitiet, og han ble grundig gransket uten at man fant noe konkret. Saken bidrar likevel til at mistanken om forbindelser mellom politi og ekstremister lever videre.

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

NSU (Nasjonal- sosialistisk undergrunn)

  • Høyreekstremistene Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt og Beate Zschäpe ble i november i fjor avslørt etter å ha drevet terrorvirksomhet i over ti år.
  • Gruppen har røtter i nynazist-organisasjonen Thüringer Heimatschutz i delstaten Thüringen.
  • I årene 2000-2006 drepte de ni menn med tyrkisk og gresk bakgrunn, samt en politikvinne.
  • De sto også bak et bombeattentat i Köln.
  • De to mennene tok livet av seg da de ble avslørt, kvinnen sitter fengslet.
  • Flere andre er mistenkt for å ha hjulpet gruppen.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Denne knøtte-PC-en gjør deg helt anonym på Internett

Med Onion Pi kan du sette opp et sikkert og trådløst tilgangspunkt.

Østerriksk entreprenør-gigant innstiller

Alpine Bau ble tildelt milliardkontrakt for bygging av E6 og jernbane mellom Minnesund og Brøhaug. Klokken 09 stanset alt arbeide opp fordi den østerrikske entreprenøren ble slått konkurs.

Tjenester