-
Russlands statsminister Vladimir Putin ble torsdag hyllet av 130.000 tilhengere, som håper at han nok en gang skal bli president.FOTO: REUTERS/SCANPIX
-
Om lag 130.000 mennesker markerte torsdag sin støtte til Vladimir Putin i Moskva.FOTO: REUTERS/SCANPIX
Putin varsler valgseier på Moskva-stadion
Over 100.000 mennesker strømmet torsdag ut i Moskvas gater for å markere sin støtte til Vladimir Putin. Deretter jublet de for ham under en tale på Moskvas største stadion.
AV: NTB
Under store bannere med påskrifter som «Vi stemmer på Putin» trosset de den iskalde februarlufta og viftet med russiske flagg og ballonger.
Demonstrantene samlet seg etter hvert på Lusjniki-stadion i Moskva, der statsminister Vladimir Putin selv dukket opp for å tale til tilhengerne sine, ti dager før presidentvalget.
I en flammende tale med nasjonalistiske innslag lovet Putin at han og folkemassen vil vinne valget 4. mars.
- Kampen for Russland fortsetter. Seieren vil bli vår, sa Putin fra en gigantisk blå scene.
Putin lovet blant annet tilhørerne at andre land ikke har noe de skal ha sagt i russisk politikk under hans ledelse.
- Vi vil ikke tillate noen å blande seg inn i våre indre anliggender. Vi har vår egen vilje, og dette har alltid hjulpet oss til seier. Vi er en seierrik nasjon. Dette er i våre gener. Dette er i vår genetiske kode, sa Putin.
Putin ble møtt med et rungende ja, da han ba folkemassen på i alt 130.000 mennesker bekrefte at seieren er innen rekkevidde.
Russland markerer torsdag «Dagen for fedrelandets forsvarere», som er offentlig fridag.
Putin, som var president i årene 1999 til 2008, og som har vært statsminister siden, ventes å vinne presidentvalget. (©NTB)
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Widow of 9/11 pilot dies in Colorado
- Missing girl's brother urges Vatican to open up

