-
Burmesiske soldater utenfor det beryktede Insein-fengselet i Rangoon, samme dag som rettssaken mot Suu Kyi startet.FOTO: AP
Rettssaken mot Suu Kyi innledet
Rettssaken mot den burmesiske demokratiforkjemperen Aung San Suu Kyi har startet i det beryktede Insein-fengselet utenfor Rangoon, opplyser en tjenestemann. Hun er tiltalt for brudd på vilkårene for husarrest.
Tiltalen mot den 63 år gamle nobelprisvinneren ble tatt ut torsdag, og Suu Kyi må svare for at den amerikanske aktivisten John Yettaw besøkte henne etter å ha svømt over en innsjø for å komme fram til huset hennes. Mannen ble pågrepet to dager senere da han forsøkte å svømme tilbake.
Yettaws mystiske besøk har gitt militærjuntaen en perfekt grunn til å holde Suu Kyi fengslet. Den siste perioden med husarrest skulle formelt ha utløpt 27. mai.
Diplomater nektet adgang
– Rettssaken har startet, sa en anonym burmesisk tjenestemann mandag morgen, uten å komme med flere detaljer. Dersom hun blir funnet skyldig i tiltalen, risikerer hun opp mot fem år i fengsel.
Ambassadørene fra Storbritannia, Frankrike, Tyskland og Italia fikk ikke komme inn da de ankom Insein-fengselet for å følge rettssaken mot Suu Kyi, melder nyhetsbyrået AFP.
– I en rettsstat er juridiske forhandlinger åpne for allmennheten, sa en vestlig diplomat, som ikke ville oppgi navnet sitt.
Risikerer lang fengselsstraff
John Yettaw vil bli stilt for retten innen kort tid, og også han risikerer flere års fengsel dersom han blir funnet skyldig.
Aung San Suu Kyi har tilbrakt 13 av de siste 19 årene i husarrest etter at juntaen nektet å anerkjenne den overveldende seieren partiet hennes, NLD, fikk i valget i 1990.
FOTO: AFP
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Widow of 9/11 pilot dies in Colorado
- Missing girl's brother urges Vatican to open up

