Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Rodde over grenseelv i natt

Om noen timer kan den burmesiske obersten Htlay Wins skjebne være beseglet.

Les også: Oberst flyktet fra Burma i natt

I morges ble han og sønnen rodd over elven Moei av folk fra Karen-gerilja. De er nå på vei til Bangkok i bil og skal i avhør hos thailandske sikkerhetsstyrker.

Oberst Htaly Win (42) og hans 17 år gamle sønn har vært på flukt fra den burmesiske juntaen i flere dager. Snart vet de mer om hva som vil skje videre med deres liv. Sender Thailand dem tilbake til Burma, slik juntaen krever?. Får de bli i Thailand, eller får de reise ut til et vestlig land som tar vel imot dem?


Les også: Stille frykt i Rangoons gater

Sammen i flere dager

Den tyske frilansjournalisten Hans-Joachim Schilde har reist sammen med dem i flere dager. Klokken 10.30 i formiddag (norsk tid) var de på vei inn til Bangkok i to biler, og ventet å være fremme om tre timer.

- Vi ble rodd over grenseelven Moei av folk fra Karen-geriljaen i morgentimene, mens grensevaktene lå og sov ut rusen av risbrennevin,forteller Schilde til Aftenposten mens han sitter i bilen som farer frem på veien inn til Bangkok.

Schildes sjåfør er en oberst fra Karen-folket. I bil nummer to sitter oberst Win og sønnen. De kjøres av en oberst fra de thailandske sikkerhetsstyrkene.

Lettet, men usikker

Schilde er lettet over at de er kommet så langt, og fortsatt er i god behold. Men hva som venter videre, vet han ikke.

- Thailand kan gjøre hva de vil med oss, sier han.

Det han imidlertid håper på er at Norge vil ta imot obersten og hans sønn.

- Norge har alltid stått Burma nær, og bør vise sitt gode sinnelag med å ta imot en som har hoppet av fra det forhatte regimet. Ikke gjøre det vanskelig for dem, sier Schilde.

Schilde, som er tysk statsborger og norsk gift, håper at Norges ambassadør i Bangkok, Merete Brattestad, vil ta vel imot dem, hvis de får anledning til å banke på den norske døren.

Må vi banke på døren til Tysklands ambassade, er jeg sikker på at vi får hjelp, sier han.

Det er den avhoppede burmesiske obersten som har sagt at han gjerne vil til Norge I formiddag mente Schilde at det kanskje ikke blir så lett.

Munnkurv

Det er en utrolig historie om en avhoppet oberst, på flukt fra militærjuntaen i Burma, som nå går verden rundt. Likevel har thailandske myndigheter sagt at oberst Win ikke får uttale seg til pressen når han kommer frem til Bangkok.

Men tenk dere, oberst Win har vært yrkesoffiser i 22 år, han har blant annet kjempet mot Karen-geriljaen – som så tok ham inn i folden og ga han beskyttelse i jungelen og rodde ham og sønnen over elven. Denne historien er ikke slutt i formiddag, sier Schilde.

Mer om Burma:

  • Kommentar John Hultgren:

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger