• Etter at McDonald’s åpnet i Moskva i 1990, har russerne blitt stadig mer glad i det de kaller «gamburgere». Men Russlands helsedirektør synes ikke slik mat er god, russisk kost.

    FOTO: Zemlianchenko

Russisk helsesjef erklærer krig mot hamburgere

I juni advarte Russlands mektige helsedirektør mot sushi. Nå er det hamburgere.

Gennadij Onisjenko reagerte raskt da en McDonald’s-kunde fant mark i en McChicken. Han sa sin klare mening om amerikansk gatekjøkkenmat.

- Jeg vil minne våre medborgere om at hamburgere, selv uten mark, ikke er et godt valg av mat for innbyggerne i Moskva og Russland. Dette er ikke vårt kjøkken, sier Russlands legendariske helsesjef Gennadij Onisjenko.

Helt siden 1996 har Gennadij Onisjenko styrt Russlands mektige helsetilsyn, og er dermed et velkjent ansikt her i Russland. I løpet av disse årene har han også gjort seg bemerket med å innføre importrestriksjoner for produkter fra regimer som Russland har hatt et dårlig forhold til.

Les også

Alex Sushi åpner på Tjuvholmen

Planlegger samtidig stor ekspansjon i Skandinavia.

Andre ganger har han nøyd seg med å kritisere maten fra slike regimer.

Stoppet vin fra Georgia

Mest kjent er han kanskje for å ha stoppet importen av vann og vin fra Georgia - under påskudd av helsemessige årsaker. I anledning Russlands inntreden i WTO i august ventes det at de mangeårige vinsanksjonene oppheves.

Denne gangen er det den amerikanske hamburgergiganten McDonald’s som får merke Onisjenkos vrede.

Fant mark

Hans siste utspill kom bare kort tid etter at radiostasjonen Kommersant FM mandag intervjuet den misfornøyde McDonald’s-kunden Maria.

Hun hadde kjøpt seg en McChicken sandwich på en McDonald’s her i Moskva. Men da hun var i ferd med å fortære sandwichen i bilen, fant hun angivelig først en mark i boksen som maten kom i. Deretter fant hun ytterligere en mark til på et salatblad. Hun skal ha fått pengene tilbake, men ingen erstatning.

Bare timer etter radiointervjuet rykket Onisjenko ut på det statlige nyhetsbyrået Interfax med sine advarsler mot hamburgere. Men heller ikke en McChicken sandwich er mat for russere, ifølge samme mann. Han kaller slik kost en dårlig erstatning for mat. Han er nå klar for å gjennomføre en inspeksjon av den aktuelle restauranten, dersom Maria, som kun oppga sitt fornavn, legger inn en formell klage.

Advarte mot sushi

Dette er andre gang denne sommeren at Russlands helsesjef har oppfordret landets innbyggere til å spise nasjonale, russiske retter. For i juni anbefalte han folket å droppe sushi, noe som i sin tur utløste et skred av inspeksjoner hos sushirestauranter.

Angivelig ble det funnet nær 100 uregelmessigheter. Det ga rundt 140 000 kroner i statskassen i bøter.

Hans helseråd har ofte gått hånd i hånd med Kremls politiske interesser. Under massedemonstrasjonene mot Vladimir Putin i vinter ba han innbyggere holde seg inne for å unngå forkjølelse. Han har også angrepet ukrainsk ost og hviterussisk melk da Russlands relasjoner til disse landene var kjølig.

Ler av rådet

Ved en av Moskvas største McDonald’s-restauranter, ved Kiev-jernbanestasjonen, synes kundene upåvirket av rådet. De kjenner Onisjenko godt.

- Ha ha. Jeg hadde ikke hørt om det, men det minner meg om da han innførte forbud mot import at georgisk vin og deres verdenskjente vann.

- Jeg kommer fra ferie på Krim i Ukraina, der har jeg både drukket georgisk vin og vann. Og jeg hadde det veldig bra, sier IT-sjef Jevgenij Ctakhnov (36).

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

Det russiske kjøkken

  • Supper, pannekaker, grillspyd/sjasjlyk og syltet frukt/grønnsaker er sentrale retter i russisk mat.
  • Pannekakerestauranter er vanlig, og pannekakene kan fylles med det aller meste.
  • Russerne elsker å grille om sommeren, noe som alltid ikke er like smart når gresset er knusktørt. Da er mange av de usbekiske og georgiske restaurantene som gjerne spesialiserer seg på ulike sjasjlykretter, et alternativ.
  • Russerne kan ikke drikke vodka uten noe å tygge på. Derfor settes gjerne blant annet sylteagurker frem på bordet i festlig lag.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Pornosensorene har Kinas mest bisarre jobb

Blant verdens mest spesielle skrivebordsjobber, er nok kontrollen av ulovlige pornofilmer som florerer rimelig fritt i Kina.

Andrea (21) ble skutt og drept av politiet

Politiet skulle stoppe en inntrenger i boligen hennes, men ett av skuddene traff feil person.

Tjenester