Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Russiske bombefly øver over Nordpolen

Russiske strategiske bombefly begynte tirsdag en fem dager lang øvelse over Nordpolen. Øvelsen betraktes som en foreløpig siste demonstrasjon av Russlands militære styrke.

Bombeflyene, som kan frakte atombomber, skal øve på avfyring av krysserraketter, navigering i polområdene og manøvrer for fylling av drivstoff, opplyser det russiske luftforsvarets overkommando.

Rundt 30 russiske fly vil delta i øvelsen. Flyene vil være av typen Tu-95 strategiske bombefly, Tu-22, som er strategiske bombefly som kan gå raskere enn lydens hastighet, og Il-78, et firemotors tankfly for fylling av drivstoff i lufta.

Øvelsen kommer bare en knapp uke etter at russiske Tu-95 bombefly krysset Stillehavet til de var bare noen få hundre kilometer fra den amerikanske basen på øya Guam. Der utvekslet de, ifølge en russisk general, «flir» med amerikanske jagerpiloter som var sendt opp for å avskjære bombeflyene.

Bombeflyøvelsen kommer også kort tid etter at russiske ubåter gikk under Nordpolen for å markere det som blir oppfattet som russiske territoriale krav.

20. juli sendte både Norge og Storbritannia opp jagerfly for å avskjære russiske bombefly som krysset Norskehavet og Nordsjøen før de returnerte til Russland.

En russisk flyoffiser sier til nyhetsbyrået AFP at amerikanske fly trolig vil vise seg også ved Nordpolen.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger