-
Saddam Hussein burde vært avhørt videre i retten, mener mange. Nå tok han med seg mange hemmeligheter i graven i landsbyen han kom fra, Ouja, hvor irakere i går ba ved diktatorens siste hvilested.FOTO: BASSIM DAHAM / AP
Saddam gikk i graven med hemmeligheter
Saddam Hussein tok med seg i graven noen av de best voktede hemmeligheter fra den labyrint av en nasjon han ledet i over 25 år.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Selv mange av de irakere som støttet den raske henrettelsen av eksdiktatoren, beklager nå at de samtidig mistet muligheten til å få vite mer om forbrytelsene under hans regime.Etterforskere søker kloden rundt etter milliarder av dollar som Saddam fikk overført til utenlandske bankkonti før han falt i 2003. Menneskerettighetsgrupper leter videre etter massegraver med titusener av regimets ofre som ingen vet hvor det ble av.
Strømmet til graven.
Saddam Husseins eget gravsted nær hjembyen Tikrit, der han ble stedt til hvile kort etter henrettelsen, var i går gjenstand for spontane sørgehøytideligheter. Flere tusen tilhengere strømmet til den sunnidominerte byen, satte opp sørgetelt og leste koranvers til ære for den døde. Historikerne har ikke greid å finne svaret på hvorfor Saddam risikerte økonomisk ruin da han invaderte Iran i 1980, og internasjonale mottiltak da han marsjerte inn i Kuwait i 1990. Da Saddam ble hengt, strevet forskerne fortsatt med å finne ut nøyaktig hvor mye støtte han fikk av vestlige regjeringer og industriselskaper til sine våpenprogrammer og gassangrep mot sin egen sivilbefolkning.Kjemikalier
. Bare enkelttilfeller er dokumentert, som for eksempel det nederlandske firmaet som forsynte Saddam med kjemikalier til sennepsgassen og nervegiften han brukte. Joost Hilterman i International Crisis Group sier han ønsker å finne ut det nøyaktige omfang av samrøret mellom Saddam og vestlige regjeringer og firmaer. Det kan bli vanskeligere nå.Hvor er pengene?
Umiddelbart etter invasjonen i 2003 fant amerikanske soldater forseglede hytter med stabler av 100-dollarsedler. Nesten 500 millioner dollar ble funnet i Libanon, og amerikanerne fryktet at de var plassert der for å finansiere fremtidige opprørsforsøk.Men milliarder av dollar fra Saddams regime er fremdeles savnet, opplyser dommeren Rahdi Hamza Rahdi som leder Iraks nasjonale anti-korrupsjonsmyndighet. Etter tre år har han bare funnet en brøkdel av formuen som oppsto gjennom avtaler med utenlandske selskaper under FNs olje-for-mat program.Burde fortsatt.
Mahmoud Othman, en kurdisk politiker, sier Saddam burde ha blitt forhørt videre i retten om massemordet i Anfal, der tusener av kurdere ble drept med giftgass.Han burde blitt tvunget til å forklare seg åpent om drapsordrene mot politiske motstandere, de brutale straffeaksjonene i Sør-Irak etter shiaopprøret i 1991, ødeleggelsen av sumplandet i sør og hjemmene til araberne som levde der.- Hadde alle disse sakene kommet for retten, ville det kommet frem så mange forferdelige avsløringer om Saddams regime, at det til slutt ville undergravet støtten for sunniopprøret som nå river landet i stykker, mener Othman.Norsk enerett: AftenpostenLes også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Widow of 9/11 pilot dies in Colorado
- Missing girl's brother urges Vatican to open up

