Skadet palestiner ble kastet ut av israelsk politibil - døde
Nå er to politimenn dømt i en israelsk rettsinstans og risikerer tre års fengsel.
AV: arild færaas
28.mai 2008 stjal Abu Jariban en bil, som han senere kræsjet.
Biltyven ble alvorlig skadet og ble lagt inn på et sykehus før han ble utskrevet til politiet etter to uker. Men han var fortsatt skadet, så politiet bestemte seg for å legge ham inn til det israelske fengselsvesenets sykehus. Men der var det fullt, skriver Haaretz.
Da kjørte heller politimennene ham over til Vestbredden og forlot ham i veikanten. Der ble palestineren funnet død av dehydrering en stund senere. Den omkomne skal ha vært barføtt, iført sykehuspysjamas og hatt kateter da han ble forlatt. Han fikk heller ikke vann eller mat av politiet, ifølge Jerusalem Post.
Kan få tre år i fengsel
Mandag dømte en dommer i Jerusalem to involverte politimenn til uaktsomt drap. Straffeutmålingen vil bli gitt senere, men de risikerer opp til tre år i fengsel.
Det er en sjefinspektør samt politibetjenten han ga ordre om å kaste palestineren ut av bilen, som er dømt.
Dommeren kom med svært kraftige utsagn mot politimennene og trodde ikke på vitnemålene deres, ifølge Haaretz.
- Pinlig
Han sa at de var pinlige for tjenesten.
- Ingen person med øyner i ansiktet og omsorg i hjertet ville ha gjort det dere gjorde, sa dommeren til dem.
Dommeren kritiserte også det at politiinspektøren ikke fortalte sin overordnede at palestineren var skadet, pluss at dommeren ga svært liten tiltro til den andre politimannens påstand om at palestineren selv ville bli sluppet av.
Politiet forsvarte seg også med at mannen ble forlatt i et opplyst kryss hvor det var vanlig at palestinske biler kjørte, men det mente dommeren ikke kunne forsvare handlingen.
Les også
Siste fra seksjon
-
To ungjenter tiltalt for å ha spredt sex-rykter på internett
To jenter på 15 og 16 år fra Gøteborg er tiltalt for grov ærekrenkelse av 46 andre ungdommer. Ungdommene ble hengt ut på nettstedet Instagram som «Gøteborgs største horer», noe som førte til opptøyer og hærverk i desember i fjor.
24 mai 2013 21:52
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
- De dyreste eiendommene finner du ikke på nettet
Sjekk ut de mest eksklusive boligene akkurat nå.
Anne Belinda oppdaget at hun var gravid 17 dager før hun fødte
- Mange lurer på hvordan jeg ikke kunne skjønne det. Men med en sterilisert samboer tenker man jo ikke at det er mulig, sier 22-åringen.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- London attack: police make two further arrests after Woolwich killing - live updates
- London attack: interview with Ingrid Loyau-Kennett
- Was the London killing of a British soldier 'terrorism'? | Glenn Greenwald
- Anti-Muslim reprisals after Woolwich attack
- Woolwich killing: meat cleaver, knife and jihadist claims filmed on mobile