Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Amish-folkets enkle og gammeldags fremkomstmiddel utgjør en formidabel kontrast til TV-selskapenes høyteknologiske kjøretøyer som inntok hovedgaten i Nickel Mines etter tragedien på landsbyens skole.

    FOTO: MATT ROURKE/AP/SCANPIX

Skolemassakren ryster Amish-folkets private verden

En syv år gammel pike døde i går av skadene etter skytedramaet på en barneskole i landsbyen Nickel Mines i Pennsylvania mandag.

Syvåringen er den femte som mister livet i massakren. Tre jenter ble drept på stedet, mens ytterligere to har dødd på sykehus.Det blir ingen høyt profilerte begravelser eller gudstjenester for de drepte Amish-barna i Lancaster County. Den gamle Amish-orden har ingen kirker, de tilber Gud og overlater sine døde i hans varetekt fra sine hjem eller låver.Barn begraves vanligvis i umerkede graver, eller de utstyres med små gravstener som ligger flatt på bakken. De pårørende går heller ikke tilbake for å besøke gravstedene, fordi ånden har forlatt den dødes fysiske kropp. Amish-folket har vært i USA i snart 270 år, men i tråd med egne trossetninger har de alltid levet for seg selv, skydd det moderne samfunns bekvemmeligheter, bekjent seg til pasifisme og holdt nær kontakt med jorden.Boligene deres har ingen elektrisitet, klærne ingen glidelåser. Kvinnene dekker sitt hode med stivede hetter, mennene dekker til ansiktet med skjegg når de gifter seg. De unngår kameraer fordi fotografier strider mot den bibelske lære. Så videoopptakene av Amish-menn og -kvinner som sto utenfor skolen, der en voldsmann nettopp hadde skutt flere av deres barn, virket svært støtende.- Disse menneskene er antagelig de minst voldelige blant alle folkegrupper i USA, sier Joe Wittmer, som har skrevet bok om Amish-kulturen. Han tviler på at noen av barna på denne skolen noensinne hadde sett et våpen som ikke brukes til jakt før mandagens udåd. - Det har aldri vært problemer på noen Amish-skole; det eneste problem de har er en og annen turist som dukker opp med kamera og tar bilder av dem. Turister kommer ofte til Lancaster County, delvis for å kjøpe Amish-produkter, møbler og matvarer, men også for å oppleve en kultur som mange finner merkelig.

Ser ikke TV.

Amish-folkene ser ikke på TV og hører ikke radio, men de leser aviser og kan ha fått med seg forrige ukes skyting i Colorado. - Men de vil ha ment at sånt er noe som skjer langt borte, i urbane strøk, sier Donald Kraybill, som underviser i pietistiske studier ved Elizabethtown College i Lancaster County. Volden der ute kan ha styrket en av deres grunnleggende trossetninger: Forbli isolert fra verden. De nærmeste dager vil sette både denne filosofien og lokalsamfunnets tro på en ny prøve.

Norsk enerett: Aftenposten.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Amish-folket unngår kameraer fordi fotografier strider mot deres bibelske lære. Det brydde ikke pressefotografene seg om i Nickel Mines mandag. FOTO: MATT ROURKE/AP/SCANPIX

Pårørende og naboer av de drepte skolebarna samlet seg på en gård like i nærheten av landsbyens skole etter at tragedien ble kjent i lokalsamfunnet. FOTO: JOHN MAKELY / AP / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger