-
Her er kapteinen i sikkerhet
Den amerikanske sjøkapteinen som er blitt holdt som gissel av somaliske pirater er nå i god behold på et amerikansk marineskip. VIDEOEN UTVIDESVIDEO:
Somaliske pirater er misfornøyde etter at tre pirater ble drept av amerikanske marinestyrker søndag. Nå lover de hevn.FOTO: AP PHOTO / ECPAD - FRENCH DEFENSE MINISTRY
Somaliske pirater sverger hevn
Tre pirater mistet livet under befrielsen av den amerikanske kapteinene.
Befrielsen av den amerikanske kapteinen Richard Phillips kan få dramatiske følger for de 230 andre sjømennene som holdes fanget utenfor Somalia.
- Vi vil slå tilbake med samme mynt, advarer piraten Abdullah Lami, som for øyeblikket vokter et kapret gresk skip utenfor byen Gaan.
Han sikter til søndagens befrielse av Phillips, som kostet tre pirater livet. Eksperter og lokalbefolkning frykter nå at det relativt voldsfrie sjørøveriet vil brutaliseres av amerikanernes militære inngripen. Blant dem er den amerikanske viseadmiralen Bill Gortney.
- Det er ingen tvil om at operasjonen vår kan eskalere volden i denne delen av verden, sier han.
Spenningen øker
Det bekrefter Abdullahi Haji Jama, en butikkeier i havnebyen Haradhere, der mange av de kaprede skipene ligger forankret.
- Spenningen øker her. Vi frykter at sjørøverne vil ta igjen på noen av gislene de holder fanget, sier han bekymret.
Skjøt mot amerikansk politiker
Den amerikanske politikeren Donald Payne ble beskutt med bombekastere da han mandag forlot Somalias hovedstad Mogadishu.
Payne er medlem av Kongressen og en av meget få amerikanske politikere som har besøkt det krigsherjede landet på Afrikas Horn.
- En bombekastergranat landet på flyplassen da Paynes fly var i ferd med å ta av og fem andre etter at han hadde dratt, opplyser politiet i Mogadishu.
Ingen skal ha blitt skadd i angrepet, som skjedde dagen etter at en amerikansk sjøkaptein ble befridd etter å ha vært gissel hos somaliske pirater i fem dager. Tre pirater ble drept i aksjonen som ble iverksatt av den amerikanske marinen.
Blomstrende piratvirksomhet
For trass i piratvirksomhetens belastede rykte skader dens somaliske utøvere sjelden gislene sine. For noen år siden ble en taiwansk fisker drept etter et halvt år som gissel, men tilfellet hører til unntakene.
Dersom Jama får rett i spådommene sine, er det dårlig nytt for sjømennene i den trafikkerte Adenbukta. Sjørøveriet utenfor Somalia er nemlig et voksende problem. lfølge Gortney har antallet kapringsforsøk økt parallelt med antallet pirater som er arrestert. 74 skip er angrepet hittil i år, sammenlignet med 111 i hele fjor.
Etter at krigsskip fra et titall land har seilt inn i Aden-bukta, har piratene rett og slett flyttet virksomheten lenger sør, ut i Indiahavet.
- Innsatsen vår har ikke hatt noen effekt, medgir den amerikanske sjøoffiseren.
Problemet finnes på land
Samtidig kan piratproblemet neppe fjernes med makt alene. I utgangspunktet ble kapringsvirksomheten drevet av lokale fiskere som mente at utenlandske trålere ødela livsgrunnlaget deres. Deretter var det noen som øynet mulighetene i den nye «næringen».
I dag drives sjørøveriet av unge menn som prøver å skaffe seg et bedre liv i det kaotiske Somalia – løsesummene for skipene ligger på mellom en halv og to millioner amerikanske dollar. Virksomheten styres ofte av eldre bakmenn som tar en stor andel av pengene selv.
De somaliske myndighetene har liten mulighet til å stagge kriminaliteten. Landets nye president Sheikh Sharif Ahmed, en moderat islamist med relativt bred folkelig støtte, besitter knapt nok kontroll over sine egne regjeringslokaler.
14 forsøk på å danne regjering har mislyktes på 18 år, og lokale krigsherrer truer det 15. For i virkeligheten er det disse som kontrollerer store deler av landet – menn som har alt å vinne på en sammenrast statsstruktur og piratvirksomheten som blomstrer i ruinene.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg


