Sterke norske fordømmelser av krigshandlingene
SVs nestleder Audun Lysbakken mener at Norge bør kalle hjem sin ambassadør i Israel i protest mot flyangrepene i Gaza.
FOTO: Grundseth Dag W
Overfor NRK framholder Lysbakken at en hjemkalling kan være ett av flere signal regjeringen bør gi for å vise sin motstand.
– Flyangrepene rammer først og fremst sivilbefolkningen i Gaza og må fordømmes på det skarpeste, sier Lysbakken.
Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) kommenterer ikke spørsmålet om hjemkalling, men er sterkt kritisk til Israels våpenbruk.
– Å sette inn kampfly mot Gaza er ikke akseptabelt. Det er ikke mulig å skille mellom sivile og soldater i dette lille området. Samtidig må Hamas innstille rakettbeskytningen av det sørlige Israel, sier han.
Fordømmer maktbruk
Sp-leder Åslaug Haga mener begge parter må ta sin del av skylden.
– Både provokasjonene fra Hamas og den overdrevne maktbruken fra Israel må fordømmes, sier hun.
Frps utenrikspolitiske talsmann Morten Høglund mener at det er Hamas som har ansvaret for det skjer.
– Hamas må isoleres. Hvis det er mulig, må organisasjonen også avvæpnes, sier Høglund til NRK.
FOTO: Hommedal, Marit
– Israel presses til selvforsvar
KrF mener Hamas kunne unngått dette dramatiske anslaget fra Israel ved å stoppe sine rakettangrep.
– De siste dagenes utvikling i den israelsk-palestinske konflikten bør ikke overraske noen. Israel har en soleklar rett til å beskytte sin befolkning mot årelang terrorisering fra Hamas. Likevel er det viktig at partene innstiller krigshandlingene og bidrar til at ofrene får hjelp, sier Krf-leder Dagfinn Høybråten i en pressemelding.
Han viser til at Hamas vet at rakettbeskytning mot Israel vil utløse militære mottiltak, men påpeker at Israel har svart uforholdsmessig sterkt.
Les også
Siste fra seksjon
-
Kaster nytt lys over Talibans ekteskap med al-Qaida
Det lå fornuft snarere enn kjærlighet bak ekteskapet mellom al-Qaida og Taliban i Afghanistan. Etter hvert følte kanskje Taliban forholdet mer som et tvangsekteskap, mener FFI-forsker.
28 mai 2012 09:27
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
To menn døde i bussulykke i Balsfjord
To menn er bekreftet omkommet i en bussulykke i Balsfjord i Troms mandag morgen. Syv eller åtte personer er skadet og fraktet til sykehus, ifølge politiet i Troms.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Relative: Man now suspected in Etan Patz death was reported to police decades ago
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- Franchitti wins Indy 500 for the third time
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Kahne wins NASCAR's longest race, the Coca-Cola 600

